No:343/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi ilə görüşünə dair məlumatı
BMT Baş Assambleyasının 76-ci sessiyası çərçivəsində 23 sentyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi Nayif Fəlah Mübarək Əl-Hacraf ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələr arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə oldugu, qarşılıqlı hörmət və dostluğa əsaslandığı qeyd edildi.
Bakıda keçirilməsi nəzərdə tutulan Azərbaycan-Körfəz Əməkdaşlıq Şurası biznes forumunun bu əməkdaşlığın iqtisadiyyat, ticarət, sərmayələr və turizm kimi sahələrdə daha da inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli imkanlar yaradacağından əminlik ifadə edildi.
Nazir Ceyhun Bayramov münaqişə sonrası regionda mövcud olan vəziyyət, xüsusilə də mina təhlükəsi və onun doğurduğu fəsadlar, azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa, yenidənqurma işləri barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verdi. Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasına üzv dövlətlərin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan quruculuq işlərində birgə layihələrdə iştirakında maraqlı olduğu yüksək qiymətləndirildi.
Baş katib Azərbaycanın keçmiş münaqişə ile bağlı mövqeyinin Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurası tərəfindən hər zaman birmənalı və tam şəkildə dəstəkləndiyini qeyd etdi.
Tərəflər, Azərbaycanla Şura arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları, o cümlədən birgə 2021-2025-ci illər üzrə Fəaliyyət Planının işlənib hazırlanması, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə etdilər.

Press release 23 September 2021 21:30
No: 343/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf
23 September 2021 21:30
On September 23, 2021, within the framework of the 76th session of the UN General Assembly, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Secretary General of the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf Nayef Falah Mubarak Al-Hajraf.
At the meeting it was noted that political relations between Azerbaijan and the GCC member states are at a high level and are based on mutual respect and friendship.
The parties expressed confidence that the Azerbaijan-Gulf Cooperation Council business forum to be held in Baku will create favorable conditions for further development of the cooperation in the fields of economy, trade, investment and tourism.
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor on the current post-conflict situation in the region, in particular, the threat of landmines and its consequences, the restoration and reconstruction work carried out in the liberated territories. The interest of the Gulf Cooperation Council member states’ in the participation in the reconstruction process currently underway in the liberated territories was highly appreciated.
The Secretary General noted that Azerbaijan’s position on the conflict has always been unequivocally and fully supported by the Gulf Cooperation Council.
The sides discussed opportunities for expanding cooperation between Azerbaijan and the Council, including the development of a joint Action Plan for 2021-2025, as well as regional and international security issues.