No:340/25, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Qazaxıstan Respublikasının baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Murat Nurtleu arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
14 avqust 2025 12:39
14 avqust 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Qazaxıstan Respublikasının baş nazirin müavini, xarici işlər naziri Murat Nurtleu arasında telefon danışığı aparılıb.
Qazaxıstanın xarici işlər naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin ABŞ-yə səfəri zamanı Azərbaycan-ABŞ arasında əldə edilmiş razılıqlar, eləcə də Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesində əldə olunmuş nailiyyətlər münasibətilə təbriklərini çatdırıb. İmzalanmış sənədlərin bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd olunub.
Nazirlər Azərbaycan-Qazaxıstan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin səviyyəsindən məmnunluq ifadə edib, ölkələrimiz arasında baş tutan ali və yüksək səviyyəli təmas və səfərlərin əməkdaşlığın inkişafına xidmət etdiyini vurğulayıblar.
Azərbaycan və Qazaxıstanın üzv olduqları regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın daha gücləndirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub, yaxın aylarda keçiriləcək tədbirlərə hazırlıq məsələləri müzakirə olunub.

No:340/25, Press release on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Murat Nurtleu
14 August 2025 12:39
On 14 August 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan, Murat Nurtleu.
The Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan conveyed his congratulations on the agreements reached between Azerbaijan and the United States during the visit of the President of the Republic of Azerbaijan to the United States, as well as on the achievements made in the Azerbaijan–Armenia normalization process. It was noted that the signed documents are of great importance for ensuring peace and stability in the region.
The ministers expressed satisfaction with the level of Azerbaijan–Kazakhstan strategic partnership relations and emphasized that high-level and top-level contacts and visits between our countries contribute to the development of cooperation.
The importance of further strengthening cooperation within regional and international organizations of which Azerbaijan and Kazakhstan are members was noted, and preparations for upcoming events in the coming months were discussed.