No:332/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Zəkiyyə İğıl ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
12 sentyabr 2024 16:28
12 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Azərbaycan Respublikasında yeni təyin olunmuş səfiri Zəkiyyə İğılı qəbul edib.
Görüşdə, Azərbaycan və Əlcəzair arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyinin inkişaf perspektivləri, habelə regional və qlobal məsələlər müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov təyinatı münasibətilə səfir Zəkiyyə İğılı ürəkdən təbrik edib, ona diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzu edib.
Cari ilin ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi ilə əlamətdar olduğunu qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov, bu illər ərzində əməkdaşlığımızın inkişafında qarşılıqlı səfərlərin, habelə intensiv siyasi dialoqun əhəmiyyətli rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Bir sıra istiqamətlər, o cümlədən iqtisadiyyat, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, humanitar və s. üzrə əməkdaşlığın inkişafı üçün perspektivlərin mövcud olduğu, bu xüsusda imkanların müzakirəsi istiqamətində siyasi məsləhətləşmələr mexanizmindən istifadənin vacibliyi vurğulanıb.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bölgədə mövcud vəziyyət, postmünaqişə dövrünün reallıq və çağırışları, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, o cümlədən Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh gündəliyi barədə ətraflı məlumatlandırıb. İstər keçmiş münaqişə, istərsə də postmünaqişə dövründə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, xüsusilə ərazi bütövlüyü və suverenliyimizə göstərilən dəstəyə görə Əlcəzair tərəfinə təşəkkür edilib.

No:332/24, Press release on the meeting between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Ambassador of the People’s Democratic Republic of Algeria to the Republic of Azerbaijan, Zakia Ighil
12 September 2024 16:28
On 12 September 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the newly appointed Ambassador of the Algeria to the Republic of Azerbaijan, Zakia Ighil.
During the meeting, the sides discussed the prospects for the development of the existing cooperation agenda between Azerbaijan and Algeria, as well as regional and global issues.
Minister Jeyhun Bayramov warmly congratulated Ambassador Zakia Ighil on her appointment and wished her success in her diplomatic activities.
Noting that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, Minister Jeyhun Bayramov emphasized that mutual visits and intensive political dialogue have played a significant role in the development of cooperation over these years. It was highlighted that there are prospects for expanding cooperation in a number of areas, including economy, trade, energy security, humanitarian fields, and others, and the importance of utilizing the mechanism of political consultations to discuss these opportunities was underlined.
The importance of continuing mutual support and cooperation within regional and international organizations, particularly the United Nations, the Organisation of Islamic Cooperation, and the Non-Aligned Movement, was noted.
Minister Jeyhun Bayramov also provided the other side with detailed information on the situation in the region following the 44-day Patriotic War, the realities and challenges of the post-conflict period, the large-scale reconstruction and restoration efforts carried out in the liberated territories, as well as the normalization and peace agenda between Azerbaijan and Armenia. Gratitude was expressed to the Algerian side for its support for the norms and principles of international law, particularly the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, both during the former conflict and in the post-conflict period.