No:331/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Lüksemburq Böyük Hersoqluğunun xarici işlər və xarici ticarət naziri Xavier Bettel ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
12 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Lüksemburq Böyük Hersoqluğunun xarici işlər və xarici ticarət naziri Xavier Bettel arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığında iki ölkə arasında əməkdaşlıq məsələləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik vəziyyəti müzakirə olunub.
Tərəflər Azərbaycan və Lüksemburq arasında mövcud münasibətlərin inkişafı, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirəsində bu kimi təmasların əhəmiyyətli rolu olduğunu diqqətə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin gedişatı, hazırkı vəziyyəti barədə ətraflı məlumatlandırıb.
Ermənistan qanunvericiliyində ölkəmizə qarşı davam edən ərazi iddialarının, habelə bu ölkənin sürətli hərbiləşməsinin bölgədə dayanıqlı sülh quruculuğu prosesinə təhdid törədən əsas amillər olduğu vurğulanıb.
Telefon danışığı zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və çoxtərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:331/24, Press release on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs and Foreign Trade of the Grand Duchy of Luxembourg, Xavier Bettel
12 September 2024 12:46
On 12 September 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs and Foreign Trade of the Luxembourg, Xavier Bettel.
During the phone call, the sides discussed cooperation issues between the two countries, as well as the regional and international security situation.
The sides noted that the development of existing relations between Azerbaijan and Luxembourg and such contacts play an important role in discussing issues of mutual interest.
Minister Jeyhun Bayramov also provided the other side with detailed information on the current situation and realities in the region in the post-conflict period, as well as on the progress and current status of the normalization process between Azerbaijan and Armenia.
It was emphasized that the ongoing territorial claims against Azerbaijan in Armenia’s legislation, as well as the country’s rapid militarization, are among the main factors posing a threat to the process of building sustainable peace in the region.
The sides also exchanged views on other bilateral and multilateral issues of mutual interest during the phone call.