No:324/25, İqlim dəyişmələri ilə bağlı ikinci Şamaxı qeyri-rəsmi Toplantısına dair mətbuat məlumatı
23-24 iyul 2025-ci il tarixlərində Azərbaycanın təşkilatçılığı və ev sahibliyi ilə, eləcə də COP30 sədri kimi Braziliya ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Şamaxıda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) danışıqlar qruplarının sədrləri, eləcə də UNFCCC-yə tərəf olan bəzi dövlətlərin nümayəndə heyətlərinin rəhbərlərinin ikinci qeyri-rəsmi Şamaxı toplantısı keçirilib.
Tədbirdə 34 ölkə və UNFCCC Katibliyindən 70-dən çox nümayəndə iştirak edib. Dövlətlər nazir, nazir müavini, Prezidentlərin iqlim üzrə elçiləri, UNFCCC danışıqlar qruplarının və Tərəf dövlətlərin nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri və digər yüksək səviyyəli formatlarda təmsil olunub.
Keçən ilin iyul ayında eyni formatda keçirilmiş birinci Şamaxı toplantısının COP29-un qərarlarının qəbuluna verdiyi mühüm töhfə diqqətə alınaraq, eyni formatın cari ildə də davam etdirilməsinə qərar verilib. Builki Şamaxı toplantısının mövzusu da keçən il olduğu kimi iqlim danışıqlarının gündəliyində olan əsas istiqamətlərə və Azərbaycan və Braziliyaya COP29-da verilmiş birgə mandata uyğun olaraq iqlim maliyyəsinin 1,3 trilyon ABŞ dollarına qaldırılması ilə bağlı “Bakıdan Belemə 1,3 Trilyon Yol Xəritəsi” sənədinin hazırlanmasına fokuslanıb.
Bu çərçivədə, toplantıda UNFCCC Köməkçi Orqanlarının Bonn-da keçirilmiş 62-ci sessiyasının nəticələri, həmin müzakirələrdə qarşıya çıxan əsas çətinliklərin həlli yolları və bunların Braziliyada baş tutacaq COP30-da qərarların qəbuluna mümkün töhfəsinə dair qeyri-rəsmi fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirdə iştirak edən bütün nümayəndələr aparılmış müzakirələri yüksək qiymətləndirib, nümayəndə heyətlərinin başçılarının qeyri-rəsmi Şamaxı toplantısının dayanıqlı platformaya çevrilməsinə geniş dəstək ifadə olunub.
Toplantının açılış mərasimində COP29-un Prezidenti, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi Muxtar Babayev, xarici işlər nazirinin müavini və COP29-un baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyev və COP30-un baş danışıqçısı səfir Liliam Çaqas çıxış ediblər.
Tədbir COP29 və COP30-un baş danışıqçıları ilə yanaşı, Pakistanın iqlim dəyişmələri və ətraf mühitin koordinasiyası naziri Musadik Məsud Malik və UNFCCC-nin İcra üzrə Yardımçı Orqanının sədri Julia Qardinerin bağlanış çıxışları ilə yekunlaşıb.

No:324/25, Press release on the Second Shamakhi Informal Meeting on Climate Change
On 23–24 July 2025, the second Shamakhi Informal Meeting was held in Shamakhi with the organization and hosting of Azerbaijan, as well as in cooperation with Brazil as the COP30 Presidency. The meeting brought together chairs of negotiation groups under the United Nations Framework Convention on Climate Change, as well as heads of delegations of certain States Parties to the UNFCCC.
More than 70 representatives from 34 countries and the UNFCCC Secretariat participated in the event. States were represented at high levels, including ministers, deputy ministers, presidential climate envoys, chairs of UNFCCC negotiation groups, and heads of delegations.
Taking into account the significant contribution of the first Shamakhi meeting held in the same format in July last year to the adoption of decisions at COP29, it was decided to continue this format in the current year as well. As in the previous year, the theme of this year’s meeting focused on key items on the climate negotiations agenda, as well as on the preparation of the “Baku to Belém Roadmap to 1.3 Trillion USD” in line with the joint mandate given to Azerbaijan and Brazil at COP29 to increase climate finance to 1.3 trillion USD.
In this context, the meeting included informal exchanges of views on the outcomes of the 62nd session of the UNFCCC Subsidiary Bodies held in Bonn, possible solutions to key challenges encountered during those discussions, and their potential contribution to decision-making at COP30 to be held in Brazil.
All participants highly appreciated the discussions held and expressed broad support for transforming the Shamakhi Informal Meeting into a sustainable platform.
At the opening ceremony of the meeting, COP29 President and Representative of the President of the Republic of Azerbaijan on Climate Issues Mukhtar Babayev, Deputy Minister of Foreign Affairs and COP29 Chief Negotiator Yalchin Rafiyev, and COP30 Chief Negotiator Ambassador Liliam Chagas delivered remarks.
The event concluded with closing statements by the chief negotiators of COP29 and COP30, as well as Pakistan’s Minister for Climate Change and Environmental Coordination Musadik Masood Malik and the Chair of the UNFCCC Subsidiary Body for Implementation Julia Gardiner.