No:322/24, Nazir Ceyhun Bayramovun MDB baş katibinin birinci müavini Leonid Anfimovla görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 sentyabr 2024 19:20
2 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin növbədənkənar seçkilərini müşahidə etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) baş katibinin birinci müavini Leonid Anfimovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan və MDB arasında əməkdaşlıq gündəliyi, habelə seçkilərdən irəli gələn məsələlər müzakirə olunub.
Nazir Azərbaycanda suverenliyin bərpasından sonra 1 sentyabr tarixində keçirilən ilk Parlament seçkilərinin vacib tarixi-siyasi hadisə olduğunu vurğulayaraq, seçkilərin azad, ədalətli və şəffaf keçirilməsi üçün görülən tədbirlər, o cümlədən bu prosesdə beynəlxalq müşahidəçilərin iştirakı ilə bağlı atılan addımlar barədə məlumat verib.
MDB Baş katibinin birinci müavini Leonid Anfimov Prezident seçkilərində olduğu kimi, bu Parlament seçkilərinin Azərbaycan xalqı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini, Azərbaycan qanunvericiliyi və beynəlxalq öhdəliklərə uyğun təşkil olunmuş seçkilərin azad və şəffaf şəkildə təşkil olunduğunu bildirib. Seçkilər ilə əlaqədar MDB müşahidə missiyasının fəaliyyəti haqqında məlumat verən nümayəndə, Parlament seçkilərinin təşkilatın Azərbaycanda müşahidə etdiyi sayca 12-ci seçki olduğunu diqqətə çatdırıb. Ümumilikdə 133 nəfərdən ibarət MDB missiyasının sayca ikinci ən böyük missiya olduğunu, burada təmsil olunmuş çoxsaylı müşahidəçilərin bütün ölkə ərazisində, eləcə də işğaldan azad olunmuş ərazilərdə seçkilərin uğurla təşkil edildiyinin şahidi olduqlarını vurğulayıb və buna görə ölkəmizə təbriklərini çatdırıb.
Görüşdə həmçinin tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:322/24, Press release on the meeting between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the First Deputy Secretary General of the Commonwealth of Independent States, Leonid Anfimov
02 September 2024 19:20
On 2 September 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the delegation led by the First Deputy Secretary General of the Commonwealth of Independent States, Leonid Anfimov, who is on a visit to our country to observe the early elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, the sides discussed the cooperation agenda between Azerbaijan and the Commonwealth of Independent States, as well as issues arising from the elections.
The Minister emphasized that the parliamentary elections held on 1 September following the restoration of sovereignty in Azerbaijan constitute an important historical and political event, and provided information on the measures taken to ensure that the elections were conducted in a free, fair, and transparent manner, including the steps taken to ensure the participation of international observers in this process.
The First Deputy Secretary General of the Commonwealth of Independent States, Leonid Anfimov, noted that, as in the presidential elections, these parliamentary elections are of great importance for the people of Azerbaijan, and that the elections organized in accordance with the legislation of Azerbaijan and international commitments were conducted in a free and transparent manner. Providing information on the activities of the Commonwealth of Independent States observation mission in connection with the elections, the representative noted that the parliamentary elections are the 12th elections observed by the organization in Azerbaijan. He emphasized that the Commonwealth of Independent States mission, consisting of 133 members, is the second largest mission, and that numerous observers represented therein witnessed the successful organization of the elections throughout the country, including in the territories liberated from occupation, and extended congratulations to our country in this regard.