No:320/25, Nazir müavini Elnur Məmmədovun Kamboca Krallığına səfərinə dair mətbuat məlumatı
21 iyul tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Kamboca Krallığında səfərdə olub.
Səfər zamanı, Azərbaycan-Kamboca Xarici İşlər Nazirlikləri arasında Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov və Kamboca Krallığının Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin dövlət katibi (nazir müavini) Khuon Phon Rattanakın həmsədrliyi ilə siyasi məsləhətləşmələrin 4-cü iclası keçirilib.
İclas zamanı iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı durumu, siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirillməsi və inkişafı perspektivləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
Nazir müavini E.Məmmədov bölgədə mövcud vəziyyət, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə minaların təmizlənməsi prosesi, habelə bərpa və quruculuq işləri haqqında qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib.
Görüşdə həmçinin, iki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatı (NAM), Kambocanın üzvü olduğu Cənub-Şərqi Asiya Ölkələri Assosiasiyası (ASEAN) çətçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
22 iyul 2025-ci il tarixində Kambocanın Turizm naziri Huot Hak ilə keçirilmiş görüşdə,hər iki ölkənin geniş turizm potensialına malik olduğu, turizm sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulanlb. Görüşün sonunda “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Kamboca Krallığı Hökuməti arasında turizm sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Kamboca Krallığı Milli Assambleyasının vitse-prezidenti Vong Soth, Kamboca Diplomatik Akademiyasının (NIDIR) rəhbəri, XİN-in dövlət katibi KhySovanratana, ASEAN-ın minalardan təmizləmə üzrə Regional Mərkəzinin (ARMAC) icraçı direktoru xanım But Rotna ilə görüşlər keçirib, habelə yerli mətbuat orqanlarına müsahibə verib.
Kambocaya səfər çərçivəsində ötən əsrin 80-90 cı illərində Bakıda təhsil almış Kambocalılarla görüş keçirilib, onların iştirakı ilə Azərbaycan-Kamboca dostluq assosiasiyasının yaradılması təklifi Kamboca tərəfindən dəstəkləndiyi qeyd olunub.
Səfərin sonunda xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Kambocanın nüfuzlu media qurumları ilə görüş keçirərək, Azərbaycan-Kamboca əlaqələrinin cari vəziyyətinə və inkişaf perspektivlərinə dair sualları cavablandırıb.

No:320/25, Press release on the visit of Deputy Minister Elnur Mammadov to the Kingdom of Cambodia
On 21 July 2025, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elnur Mammadov, paid a visit to the Kingdom of Cambodia.
During the visit, the 4th round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Cambodia was held, co-chaired by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elnur Mammadov, and the Secretary of State (Deputy Minister) of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, Khuon Phon Rattanak.
During the meeting, discussions were held on the current state of relations between the two countries, as well as prospects for expanding and developing cooperation in political, economic, humanitarian, and other fields.
Deputy Minister E. Mammadov provided detailed information to the other side on the current situation in the region, the mine clearance process in the liberated territories, as well as ongoing reconstruction and restoration efforts.
The meeting also discussed prospects for cooperation between the two countries within international organizations, including the Non-Aligned Movement and the Association of Southeast Asian Nations, of which Cambodia is a member.
On 22 July 2025, during a meeting with the Minister of Tourism of Cambodia, Huot Hak, the sides emphasized that both countries possess significant tourism potential and highlighted the importance of developing mutual cooperation in the tourism sector. At the end of the meeting, a Memorandum of Understanding on cooperation in the field of tourism between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Kingdom of Cambodia was signed.
Within the framework of the visit, the head of the Azerbaijani delegation also held meetings with the Vice President of the National Assembly of Cambodia, Vong Soth, the Director of the Cambodian Diplomatic Academy (NIDIR) and Secretary of State of the Ministry of Foreign Affairs, Khy Sovanratana, as well as the Executive Director of the ASEAN Regional Mine Action Center (ARMAC), Ms. But Rotna, and gave interviews to local media outlets.
As part of the visit, a meeting was held with Cambodian citizens who studied in Baku in the 1980s–1990s. It was noted that the proposal to establish an Azerbaijan–Cambodia Friendship Association with their participation was supported by the Cambodian side.
At the end of the visit, Deputy Minister Elnur Mammadov met with leading Cambodian media outlets and answered questions regarding the current state and future prospects of Azerbaijan–Cambodia relations.