Mətbuat şərhi 10 oktyabr 2019
No:315/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının dar tərkibli iclasında çıxışı
10 oktyabr 2019-cu il, Aşqabad şəhəri
Hörmətli Rəşid Ovezgeldıyeviç,
İcazənizlə Azərbaycan Respublikası adından və şəxsən öz adımdan Sizi, habelə MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının üzvlərini salamlayır, qonaqpərvərliyə və isti qəbula görə Türkmənistan tərəfinə xüsusi təşəkkürümü bildirmək istərdim.
Qeyd etmək istərdim ki, MDB iqtisadi və humanitar əməkdaşlığın inkişafı üçün vacib bir platformadır. Bu kontekstdə Azərbaycan MDB-nin fəal üzvü olmaqla təşkilatda iştiraka xüsusi əhəmiyyət verir.
MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının bugünkü iclasının gündəliyində iqtisadi və humanitar sahədə əməkdaşlığın aktual məsələlərinin, həmçinin terrorizm və ekstremizmə qarşı mübarizədə əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsi nəzərdə tutulur.
Bu baxımdan, bugünkü iclasda “1941-1945-ci illər Böyük Vətən Müharibəsində Qələbənin 75 illiyi münasibətilə Müstəqil Dövlətlər Birliyi Dövlət başçılarının MDB ölkələri xalqlarına və dünya birliyinə müraciətinin layihəsi haqqında” qərarın imzalanmasının vacibliyini qeyd etmək istərdim.
Böyük Vətən Müharibəsində Qələbənin 75 illiyinin qeyd edilməsi ərəfəsində, Azərbaycanın və Azərbaycan xalqının faşizm üzərində Qələbənin əldə olunmasına verdiyi böyük töhfə xüsusilə qeyd edilməlidir. Müharibədə Azərbaycanın 600 mindən artıq nümayəndəsi iştirak etdi, onlardan yarıdan çoxu döyüş bölgələrində həlak oldu və itkin düşdü. Azərbaycanın bir çox təmsilçisi yüksək orden və medallarla təltif olundu.
Faşizmə qarşı mübarizədə Azərbaycan xalqı yalnız döyüş bölgələrində deyil, arxa cəbhədə də qəhrəmanlıq, şücaət və fədakarlıq nümayiş etdirdi. İkinci dünya müharibəsi zamanı qələbənin əldə edilməsində Bakı nefti əvəzsiz rolu olmuşdur. Müharibənin 1941-1945-ci illərində Sovet İttifaqında istehsal olunan neftin 70 faizindən çoxu, benzinin 80 faizi və motor yağlarının 90 faizi Azərbaycanın payına düşmüşdür.
Bu baxımdan, "1941-1945-ci illər Böyük Vətən Müharibəsində Sovet xalqının Qələbəsinin 75 illiyi ilə əlaqədar Müstəqil Dövlətlər Birliyi Dövlət başçılarının Birliyin xalqlarına və dünya ictimaiyyətinə müraciəti layihəsi haqqında" qərarın imzalanmasını nasist ideologiyasına, o cümlədən abidə və memorialların ucaldılmasına və irqçiliyin təbliğatına qarşı mübarizədə xüsusilə əhəmiyyətli hesab edirəm.
Biz, həmçinin təşkilatımızın fəaliyyətinin əsasını təşkil edən humanitar əməkdaşlığa da böyük əhəmiyyət veririk. Humanitar əməkdaşlıq məsələləri, dinlərarası dialoq, həmçinin multikulturalizm və sivilizasiyalararası dialoqla əlaqəli olan məsələlər aktual əhəmiyyət kəsb edir.
Dünyadakı ölkələrin böyük əksəriyyəti çoxkonfessiyalı ölkələr və bir çox millətlərin nümayəndələrinin yaşadığı ölkələrdir. Monoetnik ölkələr istisnadır. Buna görə də humanitar sahədə əməkdaşlıq, müxtəlif konfessiyaların və etnik qrupların nümayəndələri arasında qarşılıqlı anlaşma hər bir ölkədə milli harmoniya, həm də əməkdaşlığımız üçün vacibdir. Çünki təşkilatımızın daxilində fərqli tarixə, mədəniyyətə, dinə sahib olan ölkələr təmsil olunur və bizi ümumi maraqlarımız birləşdirir, bizi əməkdaşlıq birləşdirir.
Azərbaycan multikulturalizmin təbliğinə böyük əhəmiyyət verir. Azərbaycanda bütün etnik və dini qruplar sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşayır. Son illərdə bir sıra qlobal tədbirlər keçirdik, dialoq və qarşılıqlı anlaşmanı təşviq edən təşəbbüslər irəli sürdük. Bu xüsusda, BMT-nin Baş Assambleyası və Baş katibi tərəfindən mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi üçün əsas qlobal platforma kimi tanınan Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu qeyd edilməlidir.
Bildiyiniz kimi, ölkələrimiz arasında humanitar sahədə əməkdaşlığın prioritet sahələrindən biri də idman sektorudur. Qısa müddət ərzində Azərbaycan özünü beynəlxalq idman yarışlarının mərkəzi kimi doğrultdu. Belə ki, son illərdə Respublikamızda Avropa Oyunları, İslam Həmrəyliyi Oyunları, o cümlədən Dünya və Avropa çempionatları, dünya kubokları və bir çox idman növləri üzrə Qran-pri yarışları kimi beynəlxalq tədbirlər uğurla həyata keçirilmişdir.
İnanıram ki, humanitar sahədə konstruktiv əməkdaşlığın davam edilməsi bundan sonra da dövlətlərimiz arasında etimadın möhkəmləndirilməsinə və Birliyin inkişafına öz töhfəsini verəcəkdir. Humanitar əlaqələr ilə yanaşı, ölkələrimiz həm çoxtərəfli, həm də ikitərəfli formatlarda iqtisadi əməkdaşlıq potensialını uğurla inkişaf etdirir.
Bu gün Azərbaycanda bazar iqtisadiyyatının inkişafı üçün bütün imkanlar yaradılıb və böyük uğurlar əldə olunub. Son 15 ildə iqtisadi inkişaf proqramlarının uğurlu icrası sayəsində Azərbaycan iqtisadiyyatı qlobal miqyasda yüksək inkişaf səviyyəsinə çatmışdır.
İqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və qeyri-neft sektorunun inkişafı hökumətimizin əsas uzunmüddətli hədəfləridir. Bu islahatları birləşdirmək və iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətini və dayanıqlığını artırmaq üçün 2021-2025-ci illər dövrünə nəzərdə tutulmuş daha dərin iqtisadi islahatlar proqramının hazırlanması başlandı. Ümumi əlverişli iş mühiti və məqsədyönlü islahatlar biznes və investorlar üçün əlavə imkanlar təmin edəcəkdir.
İqtisadi siyasətdə beynəlxalq qarşılıqlı əlaqələrin inkişafı xüsusi yer tutur. Nəqliyyat əlaqələrini təşviq etməklə, Azərbaycan regional qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişafına yönəlmiş səylərə mühüm töhfə verir.
Hesab edirəm ki, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihələr bölgənin iqtisadi təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə xidmət edir və bu sahədə investisiya layihələri üçün yaxşı imkanlar var.
Lakin qeyd etmək lazımdır ki, Birlik məkanında həll olunmamış münaqişələr regional sabitliyə ciddi təhlükə yaradır. Bu baxımdan bir daha Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri, BMT Nizamnaməsi və Helsinki Yekun Aktı əsasında tezliklə sülh yolu ilə həllinin vacibliyinə diqqət çəkmək istərdim.
Azərbaycan münaqişənin ən qısa zamanda siyasi həllinin tərəfdarıdır. Eyni zamanda, danışıqlar əbədi davam edə bilməz və güc tətbiqi, işğal və etnik təmizlənmə nəticəsində yaranmış vəziyyəti davam etdirməyə və saxlamağa xidmət etməməlidir.
Qeyd etmək lazımdır ki, beynəlxalq münaqişələr, etnik təmizləmə və suveren ərazilərin işğalı, beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə, habelə Birliyin bütün ölkələrinin siyasi müstəqilliyinə, suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə təhlükə yaradan terrorizm də daxil olmaqla, trans-sərhəd təhdidlərin səviyyəsini artıran əsas amillərdən biridir.
Buna görə, həll olunmamış münaqişələrin nizamlanması məsələsi diqqət və bütün ölkələrin səylərinin birləşdirilməsini tələb edir. Bir təşkilat olaraq MDB-nin topladığı müsbət təcrübə, ümumiyyətlə, ortaq məkanımızın problemlərinin həlli üçün faydalı ola bilər.

Press release 10 October 2019 20:31
No:315/19, Speech by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Mr. Elmar Mammadyarov at the meeting of the CIS Council of Foreign Ministers in a narrow format (En/Ru)
10 October 2019 20:31
October 10, 2019, the city of Ashgabat
Dear Rashid Ovezgeldyevich,
On behalf of the Republic of Azerbaijan and on my own behalf, allow me to welcome you, as well as the members of the Council of Foreign Ministers of the CIS, and express special gratitude to the Turkmenistan side for the hospitality and warm welcome.
I would like to note that the CIS is an important platform for the development of economic and humanitarian cooperation. In this context, Azerbaijan, being an active member of the CIS, attaches particular importance to participation in the organization.
The agenda of today's meeting of the CIS Council of Foreign Ministers includes discussion of current issues of cooperation in the economic and humanitarian sphere, as well as issues of cooperation in the fight against terrorism and extremism.
In this regard, I would like to note at today's meeting the importance of signing the Decision “On the draft Appeal of the Heads of State of the Commonwealth of Independent States to the peoples of the CIS countries and the world community on the occasion of the 75th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War of 1941-1945”.
On the eve of the celebration of the 75th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War, it is also worth mentioning the great contribution of Azerbaijan and the Azerbaijani people to the Victory over the fascism. More than 600 thousand representatives of Azerbaijan participated in the war, more than half of them died on the battlefield and went missing. Many representatives of Azerbaijan were awarded high orders and medals.
In the fight against fascism, the Azerbaijani people showed heroism, valor and dedication not only on the battlefields, but also in the rear. Baku oil played an invaluable role in the victory in World War II. More than 70 percent of the oil produced in the Soviet Union during the war of 1941-1945, 80 percent of gasoline and 90 percent of motor oils were accounted for Azerbaijan.
In this regard, I consider the signing of the Decision "On the draft Appeal of the Heads of State of the Commonwealth of Independent States to the peoples of the Commonwealth and the world community in connection with the 75th anniversary of the Victory of the Soviet people in the Great Patriotic War of 1941-1945" particularly important in opposing the ideology of Nazism, including the veiling of monuments and memorials, the propaganda of racism.
We also attach great importance to humanitarian cooperation, which, I think, is the basis of the primary activity of our organization. The issues of humanitarian cooperation, issues related to inter-religious dialogue, the dialogue of civilizations, to multiculturalism are of great relevance.
The vast majority of countries in the world are multi-confessional countries and countries where representatives of many nationalities live. Mono-ethnic countries are an exception. Therefore, humanitarian cooperation, mutual understanding between representatives of various faiths and ethnic groups is important for national harmony in each country, as well as for our cooperation. Because within the framework of our organization, countries with different history, culture, religion are represented, and we are united by common interests, we are united by cooperation.
Azerbaijan attaches great importance to the promotion of multiculturalism. All ethnic and religious groups in Azerbaijan live in peace and prosperity. In recent years, we have held a number of global events, put forward initiatives aimed at promoting dialogue and mutual understanding. In this regard, it should be noted that the World Forum on Intercultural Dialogue, recognized by the UN General Assembly and the Secretary-General as the main global platform for promoting intercultural dialogue.
As you may know, one of the priority areas of cooperation between our countries in the humanitarian area is the sports sphere. Azerbaijan in a short period of time has been to prove itself as a center of international sport competitions. So, in recent years, international events such as the European Games, Islamic Solidarity Games, including the World and European Championships, World Cups and Grand Prix competitions in numerous types of sport have been successfully held in our Republic.
I believe that continuation of constructive cooperation in the humanitarian sphere will further contribute to the strengthening of confidence between our states and the development of the Commonwealth. Along with humanitarian ties, our countries are also successfully building up the potential for economic cooperation in both multilateral and bilateral formats.
Today, all opportunities for the development of a market economy have been created in Azerbaijan, and great successes have been achieved. Thanks to the successful implementation of economic development programs over the past 15 years, the Azerbaijani economy has achieved a high level of development on a global scale.
Diversification of economy and development of non-oil sector are key long-term goals of our Government. To consolidate these reforms and increase the competitiveness and sustainability of the economy, the development of a deeper program of economic reforms for 2021-2025 has already begun. An overall favorable business environment and targeted reforms will provide additional opportunities for business and investors.
A special place in economic policy belongs to the development of international interaction. By encouraging transport links, Azerbaijan is making a significant contribution to the efforts aimed at developing regional mutually beneficial cooperation.
I believe that those endeavors and projects initiated by Azerbaijan serve to strengthen the economic security in the region, and there are good opportunities for investment projects in this area.
Nevertheless, it should be noted that unresolved conflicts in the Commonwealth space pose a serious threat to regional stability. In this regard, I would like to once again draw attention to the importance of the soonest peaceful solution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict based on the norms and principles of international law, relevant UN Security Council resolutions, the UN Charter, and the Helsinki Final Act.
Azerbaijan is committed to the soonest political settlement of the conflict. At the same time, negotiations cannot last forever and should not serve to continue and maintain the situation that arose as a result of the use of force, occupation and ethnic cleansing.
It should be noted that international conflicts, ethnic cleansing and the occupation of sovereign territories are one of the main factors that increase the level of cross-border threats, including terrorism, that threaten international peace and security, as well as political independence, sovereignty and territorial integrity of all countries of the Commonwealth.
Therefore, the issue of the settlement of unresolved conflicts requires attention and the consolidation of efforts of all countries. The positive experience that the CIS as an organization has accumulated can also be useful, in general, for solving the problems of our common space.