No:312/25, Nazir müavini Elnur Məmmədovun Vyetnama səfərinə dair mətbuat məlumatı
17-18 iyul tarixlərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Azərbaycan-Vyetnam iqtisadi-ticarət və elmi-texniki əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 3-cü iclasında iştirak etmək məqsədilə Hanoy şəhərinə səfər səfər edərək, iclasda məruzə ilə çıxış edib.
Səfər çərçivəsində nazir müavini həmçinin Vyetnamın xarici işlər nazirinin müavini xanım Le Thi Thu Hanq ilə görüşüb. Görüşdə cari ilin 21 aprel tarixində Bakı şəhərində keçirilmiş Azərbaycan Respublikası və Vyetnam Sosialist Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrdən irəli gələn məsələlər müzakirə olunub.
Tərəflər həmçinin Azərbaycan-Vyetnam arasında siyasi, ticarət və iqtisadiyyat, energetika, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və humanitar sahələrdə qarşılıqlı tərəfdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində mövcud potensialı nəzərdən keçiriblər.
7-8 may tarixlərində Vyetnam Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi To Lamın ölkəmizə dövlət səfəri ilə əlaqələrin yeni mərhələyə, Strateji Tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyi vurğulanıb, parlamentlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Azərbaycan–Vyetnam Hökumətlərarası Komissiyasının fəaliyyətinin əhəmiyyəti qeyd edilib, Komissiyanın 3-cü iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanaraq, qəbul olunmuş 2025-2027-ci illəri əhatə edən Fəaliyyət Planı yüksək qiymətləndirilib.
Tərəflər, iyul ayının sonunda Bakı şəhərində təşkil olunacaq 3-cü “Vyetnam Günləri”nin mədəni əlaqələrin genişlənməsinə xidmət edəcəyinə əmin olduqlarını vurğulayıblar.

No:312/25, Press release on the visit of Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov to Vietnam
21 July 2025 15:02
On 17–18 July, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elnur Mammadov, visited the city of Hanoi to participate in the 3rd meeting of the Azerbaijan–Vietnam Intergovernmental Commission on Economic, Trade, and Scientific-Technical Cooperation, and delivered a speech at the meeting.
Within the framework of the visit, the Deputy Minister also met with the Deputy Minister of Foreign Affairs of Vietnam, Ms. Le Thi Thu Hang. During the meeting, issues arising from the political consultations held between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Socialist Republic of Vietnam in the city of Baku on 21 April of the current year were discussed.
The sides also reviewed the existing potential for expanding cooperation between Azerbaijan and Vietnam in political, trade and economic, energy, agriculture, transport, and humanitarian fields.
It was emphasized that relations have reached a new stage—the level of Strategic Partnership—following the state visit of the General Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Vietnam, To Lam, to Azerbaijan on 7–8 May, and the importance of strengthening interparliamentary relations was noted.
The importance of the Azerbaijan–Vietnam Intergovernmental Commission was highlighted, and the Protocol on the outcomes of the 3rd meeting of the Commission, along with the Action Plan covering 2025–2027, was signed and highly appreciated.
The sides also expressed confidence that the 3rd “Vietnam Days,” to be held in the city of Baku at the end of July, will contribute to the expansion of cultural ties.