No:311/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İordaniya Haşimilər Krallığı Ümmət Məclisinin Senatının sədri Feysəl Əl-Fayez ilə görüşünə dair məlumatı
01 iyul 2022 18:30
1 iyul 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İordaniya Haşimilər Krallığı Ümmət Məclisinin (Parlament) Senatının sədri Feysəl Əl-Fayez ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Senatın sədrini səmimiyyətlə salamlayıb və onun Qoşulmama Hərəkatı (QH) Parlament Şəbəkəsinin Bakı konfransında şəxsən iştirakının həm tədbirin işinə, həm də ikitərəfli əlaqələrimizin inkişafına töhfə verdiyini bildirib. Nazir, Azərbaycanın İordaniya ilə ikitərəfli və çoxtərəfli platformalarda, o cümlədən İƏT və QH çərçivəsində əməkdaşlığını məmnunluqla vurğulayıb.
Gələn il ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinin qeyd ediləcəyi və bu münasibətlə tədbirlərin təşkilinin əhəmiyyəti səsləndirilib.
Senatın sədri Feysəl Əl-Fayez Azərbaycan ilə əlaqələrin inkişafında maraqlı olduqlarını və bu xüsusda ikitərəfli səfərlərin intensivləşməsinin əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. O, Azərbaycanın QH sədrliyi çərçivəsində fəal rolunu, irəli sürülən təşəbbüslərin təqdirəlayiq olduğunu qeyd edib. Sədr, hazırda dünyada cərəyan edən bir sıra narahatlıq doğuran hadisələr fonunda Qoşulmama Hərəkatının dünya müstəvisində rolunun artırılmasına ehtiyacın olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə, həmçinin regional vəziyyət, habelə qlobal əhəmiyyət kəsb edən məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 01 July 2022 18:30
No:311/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of the Senate of the Majlis al-Umma of the Hashemite Kingdom of Jordan Faisal Al-Fayez
01 July 2022 18:30
On July 1, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Faisal Al-Fayez, President of the Senate of the Majlis al-Umma (Parliament) of the Hashemite Kingdom of Jordan.
Minister Jeyhun Bayramov sincerely welcomed the President of the Senate and said that his participation in the Baku conference of the Non-Aligned Movement (NAM) Parliamentary Network contributed both to the work of the event and to the development of our bilateral relations. The Minister emphasized with satisfaction Azerbaijan's cooperation with Jordan on bilateral and multilateral platforms, including within the framework of OIC and NAM.
It was stressed that the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries will be celebrated next year, thus the importance of organizing events on this occasion was highlighted.
The President of the Senate Faisal Al-Fayez said that they are interested in the development of relations with Azerbaijan and that the intensification of reciprocal visits is important in this regard. He noted the active role of Azerbaijan within the framework of its chairmanship in the Non-Aligned Movement, and that the proposed initiatives are admirable. The President emphasized the need to increase the role of the Non-Aligned Movement at the world level in the light of a number of worrying developments in the world.
At the meeting, exchange of views took place on the regional situation, as well as issues of global importance.