No:303/24, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin İnkişaf üzrə Əlaqələndirici Ofisinin Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru Qvi-Yeop Son ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 iyul 2024 19:38
29 iyul 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İnkişaf üzrə Əlaqələndirici Ofisinin Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru Qvi-Yeop Son ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və BMT-nin müxtəlif ixtisaslaşmış qurumları arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, habelə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın uzun illər BMT, xüsusilə onun ixtisaslaşmış qurumları ilə faydalı əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb. Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) əməkdaşlıq gündəliyində xüsusi yer tutduğu, Azərbaycanın az sayda ölkələrdən biri kimi dayanıqlı inkişaf gündəliyinin icrası istiqamətində könüllü şəkildə mütəmadi hesabatlar təqdim etməsinin bu istiqamətə verdiyimiz əhəmiyyətin göstəricisi olduğu qeyd olunub. Postmünaqişə dövründə üzləşdiyimiz ən mühüm təhlükəsizlik çağırışlarından biri olan mina təhdidi ilə mübarizədə humanitar minatəmizləmənin 18-ci Milli Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi elan olunduğu, eyni problemin bir çox ölkə üçün aktuallığını nəzərə alaraq, bu təşəbbüsün BMT çərçivəsində davamlı olaraq təşviq edildiyi qeyd olunub.
Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə, habelə ətraf mühitin qorunması istiqamətini uzun illərdir təşviq etdiyi, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma işlərində yaşıl texnologiyaların, o cümlədən “ağıılı kənd”, “ağıllı şəhər” konsepsiyalarının tətbiqinin bunun göstəricisi olduğu qeyd edilib.
Cari ilin ölkəmizin COP29 sədrliyi ilə əlamətdar olduğunu bildirən nazir Ceyhun Bayramov, bu istiqamətdə BMT ilə əməkdaşlığımızın daha da genişlənməsinin sevindirici hal olduğunu qeyd edib. Qlobal təhdidlərlə mübarizədə göstərdiyimiz bütün səylər kimi COP29 sədrliyimizin də inklüziv və nəticəyönümlü proses olmasına əhəmiyyət verdiyimiz diqqətə çatdırılıb.
Ölkəmizin, həmçinin 2026-cı ildə Ümumdünya Şəhər Forumu və Ümumdünya Ətraf Mühit Gününə ev sahibliyi edəcəyi qeyd olunub.
Qarşı tərəf Azərbaycanın COP29 sədrliyinə hazırlıq üçün məhdud vaxtının olmasına baxmayaraq, indiyədək əldə olunan nəticələrin təqdirəlayiq olduğunu vurğulayıb.
BMT-nin Azərbaycanın möhkəm çoxtərəfliliyin təşviqində aktiv iştirakını, habelə innovativ və yaradıcı yanaşma sərgiləməsini alqışladığı diqqətə çatdırılıb. Proses çərçivəsində iqlim dəyişikliyinin regional nəticələri, xüsusilə su ehtiyatları ilə bağlı risklərin diqqət mərkəzində saxlanılmasının vacibliyi qeyd olunub.

No:303/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Regional Director for Europe and Central Asia of the UN Development Coordination Office, Gwi-Yeop Son
29 July 2024 19:38
On 29 July 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Regional Director for Europe and Central Asia of the United Nations Development Coordination Office, Gwi-Yeop Son.
During the meeting, issues on the existing cooperation agenda between Azerbaijan and various specialized agencies of the United Nations, as well as preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan has maintained fruitful cooperation with the United Nations, particularly its specialized agencies, for many years. It was emphasized that the Sustainable Development Goals (SDGs) hold a special place in the cooperation agenda, and that Azerbaijan, as one of the few countries, voluntarily submits regular reports on the implementation of the sustainable development agenda, which demonstrates the importance Azerbaijan attach to this direction. It was noted that humanitarian demining, as one of the most significant security challenges in the post-conflict period, has been declared the 18th National Sustainable Development Goal, and considering the relevance of this issue for many countries, this initiative is continuously promoted within the United Nations framework.
It was highlighted that Azerbaijan has long promoted efforts to combat climate change and protect the environment, and that the application of green technologies, including “smart village” and “smart city” concepts in the large-scale reconstruction works in the liberated territories, serves as a clear example of this commitment.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the current year is marked by Azerbaijan’s COP29 presidency and expressed satisfaction with the further expansion of cooperation with the United Nations in this direction. It was emphasized that, like all our efforts in addressing global challenges, our COP29 presidency is aimed at ensuring an inclusive and result-oriented process.
It was also noted that Azerbaijan will host the World Urban Forum and World Environment Day in 2026.
The other side emphasized that despite the limited time for preparation for Azerbaijan’s COP29 presidency, the results achieved so far are commendable.
It was highlighted that the United Nations welcomes Azerbaijan’s active participation in promoting strong multilateralism, as well as its innovative and creative approach. Within this process, the importance of keeping the regional impacts of climate change, particularly risks related to water resources, at the center of attention was emphasized.