No:291/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və Rumıniya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə keçirilən tədbir və sərgiyə dair məlumatı
17 iyun 2022 19:08
17 iyun 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası və Rumıniya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir və sərgi keçirilib.
Tədbirdə AR XİN-in rəhbər heyəti, Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin rəhbərliyi və əməkdaşları, habelə Bakı Qlobal Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Rumıniyanın keçmiş prezidenti Emil Konstantinesku, sabiq Baş nazirinin müavini Ana Birçal, sabiq xarici işlər naziri və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QDİƏT) hazırki baş katibi Lazar Komanesku, eləcə də digər qonaqlar iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov son 30 il ərzində Azərbaycan və Rumıniya arasında müxtəlif istiqamətlərdə inkişaf edən münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini bildirib. Xələf Xələfov, bu xüsusda həyata keçirilmiş çoxsaylı qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyətini vurğulayıb. Ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələr və əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini bildirən nazir müavini Xələf Xələfov, iqtisadi-ticarət sahəsində əməkdaşlığın genişlənməsi üçün böyük imkanların mövcudluğunu ifadə edib.
Daha sonra çıxış edən Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Vasile Soare Azərbaycan Respublikası ilə Rumıniya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə öz səmimi təbriklərini çatdırıb. Rumıniyanın Türkiyədən sonra Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ikinci dövlət olmasını bildirən səfir Vasile Soare, 30 il ərzində ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə inkişaf edən dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərini məmnunluqla qeyd edib və bu xüsusda, 2009-cu ildə ölkələrimiz arasında imzalanan strateji tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamənin əhəmiyyətini vurğulayıb. 30 il ərzində iki ölkə arasında münasibətlərin müxtəlif sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi və mədəni sahələrdə inkişaf edən münasibətlərdən məmnunluq ifadə edən səfir bu xüsusda iki ölkə arasında mövcud ali səviyyəli dialoqun əhəmiyyətini qeyd edib.
Tədbirdə həmçinin, Rumıniyanın sabiq Baş nazirinin müavini Ana Birçal, Rumıniyanın sabiq xarici işlər naziri Lazar Komanesku çıxış edərək iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulması münasibətilə öz səmimi təbriklərini çatdırıb, habelə Azərbaycan və Rumıniya arasında münasibətlərin inkişafına dair baxışlarını tədbir iştirakçıları ilə bölüşüblər.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Azərbaycan və Rumıniya arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinə həsr edilmiş sərgi ilə tanış olublar.

No:291/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the event and exhibition dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and Romania
17 June 2022 19:08
On June 17, 2022, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan hosted an event and exhibition on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and Romania.
The event was attended by the leadership of the Azerbaijani Foreign Ministry, the Ambassador and staff of the Romanian Embassy in Azerbaijan, as well as former Romanian President Emil Constantinescu, former Deputy Prime Minister Ana Birchall, former Foreign Minister and current Secretary-General of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) Lazăr Comănescu, who are taking part at the Global Baku Forum, and other guests.
Speaking at the event, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Khalaf Khalafov said that the relations between Azerbaijan and Romania, which have been developing in various directions over the past 30 years, have reached the level of strategic partnership. Khalaf Khalafov stressed the importance of numerous reciprocal visits in this regard. Noting the successful development of economic relations and cooperation between the two countries, Deputy Minister Khalaf Khalafov said there are great opportunities for expanding economic and trade cooperation.
Speaking later, Romanian Ambassador to Azerbaijan Vasile Soare conveyed his sincere congratulations on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and Romania. Noting that Romania is the second country after Turkey to recognize Azerbaijan's independence, Ambassador Vasile Soare noted with satisfaction the friendly and strategic partnership between the two countries, which has been developing in various fields for 30 years, and stressed in this regard the importance of the Declaration on Strategic Partnership signed in 2009. Expressing satisfaction with the development of relations between the two countries during 30 years in various fields, including political, economic and cultural, the Ambassador stressed the importance of the existing high-level dialogue between the two countries.
Former Deputy Prime Minister of Romania Ana Birchall and former Romanian Foreign Minister Lazăr Comănescu also spoke at the event, expressed their sincere congratulations on the establishment of diplomatic relations between the two countries and shared their views on the development of relations between Azerbaijan and Romania.
At the end of the event, the participants got acquainted with the exhibition dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Romania.