No:284/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Özbəkistan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Bobur Usmanov ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Özbəkistan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Bobur Usmanovu qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan-Özbəkistan müttəfiqliyindən irəli gələn planlar və birgə layihələr, ikitərəfli ali səviyyədə planlaşdırılan səfərlərə hazırlıq, o cümlədən çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, ölkəmizdə keçiriləcək İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) 17-ci Zirvə Görüşünə hazırlıq məsələləri müzakirə olunub.
Azərbaycan və Özbəkistan arasında qardaşlıq və dostluğa əsaslanan müttəfiqliyin inkişafında iki ölkənin liderləri arasında mövcud yüksək səviyyəli təmaslar, Hökumətlərarası Komissiyanın, siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə həmçinin qarşılıqlı maraq kəsb edən digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni gündə, Azərbaycan Respublikası və Özbəkistan Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr aparılıb. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən nazir müavini Samir Şərifov, Özbəkistan tərəfindən isə xarici işlər nazirinin müavini Bobur Usmanov rəhbərlik edib.

No:284/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Bobur Usmanov
30 June 2025 16:49
On 30 June 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Bobur Usmanov.
During the meeting, plans and joint projects arising from the Azerbaijan–Uzbekistan alliance, preparations for upcoming high-level bilateral visits, as well as the multilateral cooperation agenda, including preparations for the 17th Summit of the Economic Cooperation Organization (ECO) to be held in our country, were discussed.
The importance of high-level contacts between the leaders of the two countries, as well as the role of the Intergovernmental Commission and the mechanism of political consultations in the development of the allied relations based on brotherhood and friendship between Azerbaijan and Uzbekistan, was emphasized.
On the same day, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan. The consultations were led by Deputy Minister Samir Sharifov from the Azerbaijani side and Deputy Minister Bobur Usmanov from the Uzbek side.