No:283/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
5 iyul 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Şuşa şəhərində keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) qeyri-rəsmi Zirvə Görüşü, habelə TDT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının İclası çərçivəsində Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud müttəfiqlik münasibətlərindən irəli gələn məsələlər, çoxtərəfli formatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqliyinin siyasi, təhlükəsizlik, iqtisadi, enerji, bağlantılar, humanitar aspektləri üzrə qarşılıqlı fəaliyyət, birgə layihələr və əldə olunmuş inkişafların regional sabitlik və əməkdaşlığa ciddi töhfələr verdiyi vurğulanıb.
Müttəfiqliyimizin inkişafında iki ölkənin liderləri arasında mövcud yüksək səviyyəli siyasi dialoqun əsas rol oynadığı, habelə müvafiq dövlət qurumları və qanunverici orqanların nümayəndələrinin intensiv səfər və təmaslarının ciddi töhfəsi olduğu bildirilib.
İki ölkə arasında qardaşlıq, dostluq və həmrəyliyə əsaslanan müttəfiqlik münasibətlərini təsbit edən Şuşa Bəyannaməsinin imzalandığı Şuşa şəhərinin TDT-nin qeyri-rəsmi Zirvə Görüşünə ev sahibliyi etdiyi məmnunluqla qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov xarici siyasətimizdə Türk dünyası və TDT istiqamətinin tutduğu əhəmiyyətli yerdən bəhs edərək Zirvə Görüşünün Təşkilat çərçivəsində əməkdaşlığın inkişafı və gücləndirilməsinə töhfə verəcək sənəd və qərarların qəbulu ilə yadda qalacağına ümidvar olduğunu söyləyib.
TDT ilə yanaşı, digər regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən müxtəlif çoxtərəfli formatlar çərçivəsində əməkdaşlığın intensivləşməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub. Bu istiqamətdə, cari ilin 3 iyul tarixində Azərbaycan-Türkiyə-Pakistan liderlərinin, habelə 15 mart tarixində Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan xarici işlər nazirlərinin üçtərəfli görüşlərinin regional və qlobal təhlükəsizlik və əməkdaşlıq məsələləri üzrə qarşılıqlı fəaliyyətin əlaqələndirilməsi baxımından faydalı olduğu bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin postmünaqişə dövründə mövcud regional vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidi ilə mübarizə fəaliyyəti, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin durumu barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb.
Sülh prosesinin qarşısında duran çağırışların, o cümlədən ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı davam edən və Ermənistan Konstitusiyasında iddiaların, üçüncü dövlətlər tərəfindən Ermənistanın hərbiləşməsinə töhfə verərək regional sabitliyə hədə törədən addımların hələ də qalmaqda olduğu diqqətə çatdırılıb.

No:283/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Hakan Fidan
06 July 2024 00:01
On 5 July 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, Hakan Fidan, on the sidelines of the Informal Summit of the Organization of Turkic States (OTS), as well as the Meeting of the Council of Foreign Ministers of the OTS held in the city of Shusha.
During the meeting, issues arising from the existing allied relations between Azerbaijan and Türkiye, cooperation within multilateral formats, as well as regional and international security matters were discussed.
It was emphasized that mutual activities, joint projects, and the progress achieved within the political, security, economic, energy, connectivity, and humanitarian aspects of the Azerbaijan–Türkiye alliance make significant contributions to regional stability and cooperation.
It was noted that the high-level political dialogue between the leaders of the two countries plays a key role in the development of our alliance, and that intensive visits and contacts between relevant state institutions and legislative bodies also make a substantial contribution.
Satisfaction was expressed that the city of Shusha, where the Shusha Declaration, which enshrines the allied relations based on brotherhood, friendship, and solidarity between the two countries, was signed, is hosting the Informal Summit of the OTS.
Minister Jeyhun Bayramov spoke about the significant place of the Turkic world and the OTS direction in our foreign policy and expressed hope that the Summit would be remembered for the adoption of documents and decisions that will contribute to the development and strengthening of cooperation within the Organization.
In addition to the OTS, the importance of intensifying cooperation within other regional and international organizations, including various multilateral formats, was noted. In this regard, it was stated that the trilateral meetings of the leaders of Azerbaijan–Türkiye–Pakistan on 3 July this year, as well as the meeting of the foreign ministers of Azerbaijan–Türkiye–Georgia on 15 March, were useful in coordinating joint activities on regional and global security and cooperation issues.
Minister Jeyhun Bayramov also provided detailed information to the other side on the current regional situation in the post-conflict period, large-scale reconstruction and restoration works carried out in the liberated territories, activities to combat the mine threat, as well as the status of the normalization process between Azerbaijan and Armenia.
It was noted that challenges facing the peace process still persist, including ongoing claims against the territorial integrity and sovereignty of our country reflected in the Constitution of Armenia, as well as steps by third states contributing to the militarization of Armenia and posing a threat to regional stability.