Mətbuat şərhi 30 oktyabr 2018 04:33
No:282/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkiyə Respublikasının Xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə görüşdü
30 oktyabr 2018 04:33
Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan və Türkiyə Respublikasının xarici işlər nazirlərinin İstanbulda keçirilən 7-ci Üçtərəfli Görüşü çərçivəsində  xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkiyədən olan həmkarı, xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə görüşdü.
Görüşdə iki dost və qardaş dövlət arasında əməkdaşlığın bütün sahələrdə və müxtəlif formatlarda yüksək səviyyəli inkişafından, siyasi əlaqələrin strateji müttəfiqlik səviyyəsindən məmnunluq ifadə edildi.
Nazirlər  strateji tərəfdaşlıq, mehriban qonşuluq, qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər.
Tərəflər hər iki ölkənin iştirakı ilə həyata keçirilən mühüm enerji, nəqliyyat, tranzit, logistika və digər layihələr ətrafında fikir mübadiləsi apardılar. Nazirlər, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun istifadəyə verilməsinin regionun inkişafına, insanlararası təmasların və ticarət dövriyyəsinin artmasına mühüm töhfə verəcəyinə əminliklərini bildirdilər.  Azərbaycan və Türkiyənin təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən regional layihələrinin Asiya və Avropa arasında rəqabətədavamlı daşımaları asanlaşdıracağını tərəflər xüsusilə qeyd etdilər.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli istiqamətində aparılan danışıqlar prosesi haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın substantiv danışıqlara hazır olduğunu bildirdi. Nazir E.Məmmədyarov BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələblərinə zidd olaraq, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğunun bütün region üçün ciddi təhlükə mənbəyi olduğunu vurğuladı.
Görüş zamanı, həmçinin elm, təhsil, səhiyyə və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi.

Press release 30 October 2018
No:282/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Foreign Minister of the Republic of Türkiye Mevlüt Çavuşoğlu
On the sidelines of the Seventh Trilateral Meeting of Foreign Ministers of the Republic of Azerbaijan, Georgia and the Republic of Türkiye held in Istanbul, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with his Turkish counterpart, Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu.
At the meeting the sides expressed their satisfaction with the high level of cooperation between the two friendly and brotherly countries in all spheres and various formats, as well as the level of strategic alliance of political relations.
The Ministers emphasized the importance of further strengthening of the cooperation based on the strategic partnership, good neighbourliness, mutual respect and trust.
The sides exchanged their views on energy, transport, logistics and other regional projects implemented with the participation of the two countries. The Ministers expressed their confidence that the inauguration of the Baku-Tbilisi-Kars railway would make a significant contribution to the development of the region, increase of people-to-people contacts and trade turnover. Furthermore, the sides underlined that the regional projects initiated and implemented with the participation of Azerbaijan and Türkiye will facilitate competitive transportation between Asia and Europe.
Touching upon the negotiation process of peaceful resolution of Armenia-Azerbaijan conflict Minister Elmar Mammadyarov reiterated that Azerbaijan is ready to substantive negotiations. Minister E.Mammadyarov underlined that  the presence of the armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan in a flagrant violation of the UN Security Council resolutions, continues to pose a serious threat to the whole region.
At the meeting the sides also discussed the bilateral cooperation issues in science, education, health and other fields.