Mətbuat şərhi 29 oktyabr 2018
No:280/18, Azərbaycanın Zəngilan rayonunun işğalının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar Xarici Işlər Nazirliyinin Mətbuat Xidmətinin rəhbəri v.i.e Leyla Abdullayevanın açıqlaması
29 oktyabr 1993-cü il tarixində Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı hərbi təcavüzünün davamı olaraq, Azərbaycana mənsub keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin hüdudlarından kənar yerləşən və ümumi ərazisi 730 kv. km olanZəngilan rayonu Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunub. Qeyd olunmalıdır ki, Cəbrayıl və digər həmsərhəd rayonların işğal edildikdən sonra mühasirə halına düşmüş Zəngilan iki aydan artıq şücaətli müqavimət göstərib.
Təcavüz nəticəsində 85 yaşayış məntəqəsindən ibarət Zəngilan rayonunun əhalisi etnik təmizləməyə məruz qalıb. İşğal nəticəsində çoxlu sayda yaşayış binaları, sənaye və kənd təsərrüfatı müəssisələri, təhsil, səhiyyə və mədəniyyət ocaqları, o cümlədən qədim daş abidələri olan tarix muzeyi və s. yandırılaraq məhv edilib. Ermənistan tərəfindən rayonda dövlət və özəl mülkiyyətə ciddi zərər yetirilib. Hal-hazırda 45 min nəfər rayon sakinləri Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində məcburi köçkün qismində məskunlaşır.
Digər işğal edilmiş ərazilərdə olduğu kimi, Zəngilan rayonunda da Ermənistan tərəfindən Azərbaycan xalqına məxsus maddi-mədəni irsin talan edilməsi, saxtalaşdırılması, vandalizmə məruz qoyulması və xarakterik xüsusiyyətlərinin dəyişdirilməsi həyata keçirilir. Onların arasında Yuxarı və Orta Yeməzli kəndlərinin arasında e.ə. I minilliyə aid küp qəbirləri və Şərifan kəndindəki XIII-XIV əsrlərə aid Şəhri-Şərifan tarixi şəhərciyinin qalıqları kimi arxeoloji abidələr, Əmirxanlı kəndindəki XII əsrə aid Qız qalası abidəsi, Məmmədbəyli kəndindəki 1304-1305-ci illərə aid Yəhya ibn Məhəmməd əl-Həccin türbəsi, bir sıra Qafqaz alban kilsələri, çoxlu sayda məscidlər və sair qeyd oluna bilər.
Ermənistan Respublikası Cenevrə Konvensiyaları ilə üzərinə düşən öhdəliklərini kobud şəkildə pozaraq, Zəngilan rayonunda coğrafi adların dəyişdirilməsi, oradakı mülkiyyətin talan edilməsi və ərazilərin yandırılması kimi qeyri-qanuni əməllərini davam etdirir. Xüsusilə həmin ərazilərdə Suriyadan olan erməni əsilli şəxslər daxil olmaqla, erməni əhalisinin qanunsuz yerləşdirilməsi həyata keçirilir. Zəngilan rayonu üzərindən işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Ermənistan ilə birləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulan artıq üçüncü yolun çəkilməsi bu işğalçı dövlətinin Azərbaycan ərazilərini ilhaq etmək kimi çirkin niyyətlərini açıq şəkildə nümayiş etdirir.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 884 saylı qətnaməsində Azərbaycan Respublikasının Zəngilan rayonunun işğalı kəskin şəkildə pislənilib və Azərbaycanın cənub sərhədləri boyunca humanitar fəlakətin yaranması və çoxlu sayda mülki insanın didərgin düşməsinə münasibətində ciddi narahatlıq ifadə olunub. Qətnamədə “Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993) və 853 (1993) qətnamələrinin icrası məqsədilə təxirəsalınmaz addımlara dair uyğunlaşdırılmış vaxt cədvəli”nə müvafiq olaraq işğalçı qüvvələrin birtərəfli qaydada Zəngilan rayonundan və Azərbaycanın digər işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması tələb olunub. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrində birmənalı şəkildə işğalçı qoşunların çıxarılması tələb olunsa da, Ermənistan tərəfindən bu tələblərə hələ də əməl edilməyib.
Lakin Ermənistan dərk etməlidir ki, Azərbaycan ərazilərinin işğal altında saxlanması heç zaman Ermənistanın güddüyü siyasi nəticələri verə bilməz. Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması və işğal nəticəsində yaranmış status-kvonun dəyişdirilməsi münaqişənin siyasi həlli və hərtərəfli regional əməkdaşlıq üçün imkanlar aça və davamlı sülhün təmin olunmasına töhfə verə bilər.
Azərbaycan münaqişənin tezliklə həlli istiqamətində beynəxalq səylərin artırılmasını dəstəkləyərək beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini, həmçinin vətəndaşlarının pozulmuş hüquqlarını bərpa etmək hüququnu özündə saxlayır.

No:280/18, Statement by the acting head of the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs on the 25th anniversary of the occupation of the Zangilan district of Azerbaijan (En/Ru)
On October 29, 1993, in the course of the military aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan, the Zangilan district with a total area of 730 sq. km, outside the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region of Azerbaijan, was occupied by the armed forces of Armenia. It should be noted that Zangilan, which became a siege after occupation of Jabrayil and other suburbs, has resisted the aggression for more than two months.As a result of the aggression, the population of the Zangilan district consisting of 85 settlements was subjected to ethnic cleansing. Many dwelling houses, industrial and agricultural enterprises, infrastructure facilities in the fields of education, healthcare and culture, including the museum of history with collections of ancient stone monuments, were destroyed. Armenia seriously damaged the state and private property located in the district. Currently, 45,000 residents of the Zangilan district reside in different regions of Azerbaijan as IDPs.
Like in other occupied territories, in the Zangilan district, Armenia carries out the policy of ruining, falsifying, vandalizing and changing the characteristics of the material-cultural and historical heritage of the people of Azerbaijan. In this regard such archaeological sites as jug burials between the villages of Yukhary and Orta Yemazli of the I millennium BC, the ruins of the historic settlement of Shahri-Sharifan of the 13th-14th centuries in the village of Sharifan, the Gyz Galasy monument in the village of Amirkhanly, dating back to the 12th century, the tomb of Yahya ibn-Muhammed Al-Hajj of 1304-1305 in the Mammadbayli village, as well as a number of the Caucasian-Albanian churches, numerous mosques, etc. can be noted.
The Republic of Armenia, grossly violating the obligations imposed on it by the Geneva Conventions, continues to commit such unlawful acts as the change of geographical names in Zangilan district, the looting of property there and the burning of territories. Especially, illegal resettlement of Armenian population, including the persons of Armenian origin from Syria is carried out in this area. The plans of Armenia to build a new, the third in a row road via the territory of the Zangilan district in order to create additional connection between Armenia and Nagorno Karabakh region clearly demonstrates the dirty intentions of this aggressor country to annex the occupied Azerbaijani territories.
UN Security Council resolution 884 strongly condemned the occupation of the Zangilan district of the Republic of Azerbaijan and expressed serious concern over the humanitarian emergency on Azerbaijan’s southern frontier as well as the expulsion of a large number of civilians from their places of permanent residence. The resolution demanded the withdrawal of the occupation forces unilaterally from the Zangilan district and other occupied territories of Azerbaijan in accordance with the "Adjusted timetable of urgent steps to implement Security Council resolutions 822 (1993) and 853 (1993)". Although the UN Security Council resolutions contain an unequivocal demand for the withdrawal of the occupation forces, Armenia has not complied yet with these requirements.
Armenia should realize that the occupation of the Azerbaijani territories can never lead to political results pursued by this country. Only the withdrawal of the Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan and the change in the status quo created as a result of the occupation can open the way for a political settlement of the conflict, comprehensive regional cooperation and contribute to ensuring sustainable peace.
Azerbaijan, supporting the intensification of international efforts for soonest resolution of the conflict retains the right to restore its territorial integrity and sovereignty within the internationally recognized borders and the violated rights of its citizens.