No:257/18, Fransanın Alforvil və Valans şəhərlərinin merlərinin ölkəmizin işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ ərazisinə səfərləri barədə
12 oktyabr 2018 04:38
Fransanın Alforvil və Valans şəhərlərinin merlərinin ölkəmizin işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ bölgəsinə səfərlərini qətiyyətlə pisləyir və bildiririk ki, bu beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin, eləcə də Azərbaycanın qanunvericiliyinin kobud şəkildə pozulması halıdır və Ermənistanın gücdən istifadə etməklə işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərində yaratdığı qondarma separatçı rejimin təşviqinə xidmət edir.
Yerli özünüidarəetmə orqanlarının bu kimi təxribatçı əməlləri Fransa və Azərbaycan arasında imzalanmış sazişlərin dili və ruhu ilə, eləcə də Fransanın milli qanunvericiliyi ilə ziddiyyət təşkil edir. Həmçinin bu kimi səfərlər, Fransanın ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədri qismində çıxış etdiyi, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tezliklə sülh yolu ilə həlli prosesinə yardım etmir.
Bu xüsusda xatırladırıq ki, Fransanın xarici işlər və Avropa üzrə naziri və daxili işlər naziri tərəfindən 2018-ci ilin 24 may tarixində yerli özünüidarəetmə orqanlarının xarici fəaliyyətinin hüquqi çərçivəsi üzrə imzalanmış təmimi təlimat bu qurumları Fransanın beynəlxalq öhdəliklərinə hörmət etməyə çağırır və Fransa tərəfindən tanınmamış ərazi vahidlərinin separatçı qurumları ilə hər hansı şəkildə müqavilələr bağlamaq, səfərlər həyata keçirmək və birgə tədbirlər təşkil etməyi qadağan edir.
Fransa tərəfinin diqqətini Fransa Konstitusiyasının 73-cü maddəsi və yerli özünüidarəetmə qurumlarının ümumi kodeksinin L.1115-1 maddəsinə uyğun olaraq qəbul edilmiş və qüvvədə olan bu təmimi təlimatın məcburi xarakter daşıdığına yönəldir və onu bu sənədin müddəalarının dərhal və şərtsiz həyata keçirilməsi üçün müvafiq addımlar atmağa çağırırıq.

No:257/18, On the visits of the mayors of the French cities of Alfortville and Valence to the occupied Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan (Eng/Rus)
12 October 2018 04:38
Strongly condemning the visits of the mayors of the French cities of Alfortville and Valence to the occupied Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan, we state that these actions are a gross violation of the norms and principles of international law, as well as the Azerbaijani legislation and serve to promoting the illegal separatist regime created by Armenia on the occupied Azerbaijani territories.
Such provocative acts of the local authorities violate the letter and the spirit of the agreements signed between France and Azerbaijan, as well as the national legislation of France. Moreover, such visits are not conducive to the earliest resolution of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, in the process of which France acts as a co-chair of the OSCE Minsk Group.
We recall the Circular on the legal framework of external actions of local authorities signed by the Minister of Internal Affairs and the Minister of Europe and Foreign Affairs of France on May 24, 2018, which obliges the local authorities to respect the international obligations of France and prohibits them from interacting in any form, including concluding agreements, carrying out visits and holding joint actions with the separatist authorities of territorial entities which have not been recognized by France.
Once again we draw the attention of the French side to the mandatory nature of this Circular, adopted and acting in accordance with Article 73 of the French Constitution and Article L.1115-1 of the General Code of Local Authorities, and call them to take all necessary measures for the unconditional and immediate implementation of its provisions.