Mətbuat şərhi 25 may 2022 13:45
No:253/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Estoniya Respublikası parlamentinin sədri Yuri Ratas ilə görüşünə dair məlumatı
25 may 2022 13:45
25 may 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Estoniya Respublikasının parlamentinin sədri Yuri Ratasın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın dost Estoniya ilə münasibətlərin inkişafına yüksək önəm verdiyini bildirib. Ölkələrimiz arasında son zamanlar intensiv dialoqun həyata keçirildiyi, o cümlədən parlament ölçüsündə qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirildiyi məmnunluqla qeyd edilib. Nazir, cari ildə iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 ilinin tamam olduğunu, bu müddət ərzində əlaqələrin inkişafında bir sıra uğurlara imza atıldığını vurğulayıb və gələcəkdə əməkdaşlığın daha da inkişafında maraqlı olduğumuzu səsləndirib.
Parlamentin sədri Yuri Ratas Azərbaycana səfərinin çox məhsuldar olduğunu qeyd edib, Azərbaycan dövlət başçısı ilə keçirilən görüşə, Şuşa şəhərinə edilən səfərə məmnunluqla istinad edib. O, iki ölkə arasında tarixi bağların olduğunu qeyd edib və Azərbaycan xalqını 28 may - Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edib.
Görüşdə, iki ölkə arasında bir sıra sahələrdə, o cümlədən iqtisadi, informasiya texnologiyaları, ətraf mühit, humanitar və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Xüsusilə, informasiya texnologiyaları, təhsil, alternativ enerji sahələrində əməkdaşlığın inkişafı potensialının olduğu vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Estoniya parlamentinin sədrinə bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət, azad olunmuş ərazilərin minalardan təmizlənməsi, geniş bərpa və quruculuq işləri, Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, o cümlədən Brüsseldə liderlər arasında baş tutan görüş barədə məlumat verib.
Yuri Ratas Estoniyanın hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstək verdiyini qeyd edib və ölkəsinin bölgədə sülhün təmin olunmasının tərəfdarı olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə tərəflər, həmçinin Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə münasibətləri, regional məsələlər, o cümlədən Ukraynadakı vəziyyət və qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzuları müzakirə ediblər.

Press release 25 May 2022
No:253/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Speaker of the Parliament of the Republic of Estonia Jüri Ratas
On May 25, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with a delegation led by the Speaker of the Parliament of the Republic of Estonia Jüri Ratas.
Welcoming the guests, Minister Jeyhun Bayramov said that Azerbaijan attaches great importance to the development of relations with friendly Estonia. It was noted with satisfaction that an intensive dialogue has been held between the two countries recently, including reciprocal visits at the parliamentary level. The Minister noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, during which a number of successes have been achieved in the development of relations, and emphasized that Azerbaijan is interested in further development of cooperation.
Parliament Speaker Jüri Ratas stressed that his visit to Azerbaijan was very productive, referring to the meeting with the President of Azerbaijan and the visit to Shusha. He noted the historical ties between the two countries and congratulated the people of Azerbaijan on May 28 - Independence Day.
At the meeting, the sides exchanged views on prospects for cooperation in a number of areas, including economic, information technology, environment, humanitarian and other areas. In particular, it was noted that there is potential for cooperation in the fields of information technology, education and alternative energy.
Minister Jeyhun Bayramov informed the Speaker of the Estonian Parliament on the post-conflict situation in the region, demining process in the liberated areas, extensive restoration and reconstruction work, steps taken to normalize relations between Azerbaijan and Armenia, as well as the meeting between the leaders in Brussels.
Jüri Ratas noted that Estonia has always supported the territorial integrity of Azerbaijan and stressed that his country supports peace in the region.
At the meeting, the sides also discussed Azerbaijan's relations with the European Union, regional issues, including the situation in Ukraine and other issues of mutual interest.