No:246/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayevin Finlandiya Respublikasına səfərinə dair məlumatı
AR xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev 20-21 may 2022-ci il tarixlərində Finlandiya Respublikasına işgüzar səfər edib.
Səfər çərçivəsində Finlandiya xarici işlər naziri Pekka Haavisto, Finlandiya Parlamentinin 1-ci vitse-spikeri Antti Rinne, Finlandiya Prezidentinin diplomatik müşaviri Petri Hakkarainen və Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Matti Anttonen ilə görüşlər keçirilib. Görüşlər zamanı Azərbaycan və Finlandiya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30-cü ildönümü münasibətilə həyata keçirilən bu səfərin və paytaxtlarda nəzərdə tutulan mədəniyyət tədbirlərinin əhəmiyyəti yüksək qiymətləndirilib, ikitərəfli münasibətlərin hazırkı durumu və gələcək inkişaf perspektivləri müzakirə edilib, xüsusilə təhsil və iqtisadiyyat sahələrində mövcud olan potensial vurğulanıb, habelə Cənubi Qafqazda post-münaqişə dövründə gedən proseslər, regional və beynəlxalq mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Fin Beynəlxalq Məsələlər İnstitutu (FİİA) və Martti Axtisaari Sülh Fondunun rəhbərləri və tədqiqatçıları ilə keçirilmiş dəyirmi masalarda post-münaqişə dövründə Cənubi Qafqazda gedən normallaşma prosesləri, eləcə də hazırda aktuallıq kəsb edən beynəlxalq və regional məsələlər təhlil edilib, ölkəmizin mövqeyi həmsöhbətlərin diqqətinə çatdırılıb.
Səfər çərçivəsində, Azərbaycan və Finlandiya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi münasibəti ilə nazir müavini Fariz Rzayev və XİN-in dövlət katibinin müavini Nina Vaskunlahtinin iştirakı ilə Helsinkinin Musiikkitalo Sarayında İsfar Sarabski Caz Triosunun konserti və diplomatik qəbul keçirilib.

No:246/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the visit of the Deputy Foreign Minister Fariz Rzayev to the Republic of Finland
22 May 2022 14:04
On May 20-21, 2022, Deputy Foreign Minister of Azerbaijan Fariz Rzayev paid a working visit to the Republic of Finland.
During the visit, meetings were held with Finnish Foreign Minister Pekka Haavisto, First Vice Speaker of the Finnish Parliament Antti Rinne, Diplomatic Adviser to the President of Finland Petri Hakkarainen and Secretary of State of the Ministry of Foreign Affairs Matti Anttonen.
During the meetings, the importance of the visit and the cultural events planned in the capitals on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Finland was praised, the current state of bilateral relations and prospects for future development were discussed, the potential, especially in the fields of education and economics, was highlighted, and also an exchange of views on the post-conflict processes in the South Caucasus, regional and international issues took place.
At the roundtables held with the leaders and researchers of the Finnish Institute of International Affairs (FIIA) and the Martti Ahtisaari Peace Foundation the normalization process in the South Caucasus during the post-conflict period, as well as current international and regional issues were analyzed, and the position of our country was brought to the attention of the interlocutors.
During the visit, a concert of Isfar Sarabski Jazz Trio and diplomatic reception were held at the Musikikitalo Palace in Helsinki with the participation of Deputy Minister Fariz Rzayev and Deputy Secretary of State for Foreign Affairs Nina Vaskunlahti on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Finland.