Mətbuat şərhi 20 may 2022
No:240/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Şimali Makedoniyanın xarici işlər naziri Bucar Osmani ilə görüşünə dair məlumatı
20 may 2022-ci il tarixində İtaliya Respublikasının Turin şəhərində keçirilən Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin 132-ci iclası çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Şimali Makedoniyanın xarici işlər naziri Bucar Osmani ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında mövcud olan münasibətlərin səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub, habelə əlaqələrin daha da inkişafı istiqamətində siyasi məsləhətləşmələr mexanizmindən irəli gələrək dialoqun davam etdirilməsi razılaşdırılıb. Görüşdə, Azərbaycan və Şimali Makedoniya arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafı üçün geniş potensialın mövcudluğu və həmin potensialdan istifadənin vacibliyi qeyd olunub.
Bölgədəki son vəziyyət haqqında həmkarını məlumatlandıran nazir Ceyhun Bayramov, Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın Azərbaycana qarşı həyata keçirilən təcavüz siyasətinin ağır nəticələrindən, həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra regionda yaranan yeni vəziyyət və Azərbaycanın bölgədə sülh və təhlükəsizliyin bərqərar olması istiqamətində atdığı addımlar barədə danışıb.
Görüşdə, Azərbaycanın karbohidrogen ehtiyatlarının Avropa üçün enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi və enerji təhlükəsizliyi baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tərəflər, iki ölkə arasında münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinə dair razılıq ifadə olunub.
Görüşdə, regional məsələlər, o cümlədən Ukraynadakı vəziyyət, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilib.

Press release 20 May 2022
No:240/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of North Macedonia Bujar Osmani
On May 20, 2022, within the framework of the 132nd session of the Committee of Ministers of the Council of Europe in Turin, Italy, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Foreign Minister of North Macedonia Bujar Osmani.
At the meeting, the sides expressed satisfaction with the level of relations between the two countries, as well as agreed to continue the dialogue based on the mechanism of political consultations for the further development of relations. It was stressed that there is a great potential for the development of economic relations between Azerbaijan and North Macedonia, and the importance of using that potential was emphasized.
Informing his counterpart about the latest situation in the region, Minister Jeyhun Bayramov spoke about the grave consequences of Armenia's policy of aggression against Azerbaijan for nearly 30 years, as well as the new situation in the region after the 44-day Patriotic war and Azerbaijan's steps to establish peace and security in the region.
At the meeting, the importance of Azerbaijan's hydrocarbon resources for Europe in terms of energy diversification and energy security was stressed.
The sides agreed to hold reciprocal visits to further develop relations between the two countries.
At the meeting, regional issues, including the situation in Ukraine, as well as other issues of mutual interest were discussed.