No:238/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Şahbaz Şərif ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 may 2024 18:20
30 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Pakistana rəsmi səfəri çərçivəsində Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Şahbaz Şərif ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər, Azərbaycanla Pakistan arasında mövcud strateji əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə edərək, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, habelə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin önəmini vurğulayıb.
Tərəflər, iqtisadiyyat, ticarət, enerji, turizm, təhsil, elm və mədəniyyət, nəqliyyat, eləcə də müdafiə sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.
Tərəflər hökumətlərarası iqtisadi komissiyanın iclaslarının mütəmadi əsasda keçirilməsinin önəminə diqqət çəkərək, ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin, xüsusilə də enerji və qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu sahələrində əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərinə toxunublar.
Bununla yanaşı, Azərbaycan-Pakistan-Türkiyə üçtərəfli əməkdaşlıq formatının bütün istiqamətlər üzrə fəaliyyətinin gücləndirilməsinin qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa xüsusi töhfə verməklə yanaşı, hər üç ölkənin regional və qlobal mövqelərinin möhkəmlənməsinə xidmət edəcəyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə gündəlikdə duran digər aktual məsələlər və qarşılıqlı maraq kəsb edən ikitərəfli və çoxtərəfli mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:238/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, Shahbaz Sharif
30 May 2024 18:20
On 30 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, Shahbaz Sharif, within the framework of his official visit to Pakistan.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the level of existing strategic cooperation between Azerbaijan and Pakistan and emphasized the importance of high-level mutual visits, as well as mutual support within international organizations.
The sides discussed cooperation opportunities in the fields of economy, trade, energy, tourism, education, science and culture, transport, as well as defense.
The sides drew attention to the importance of holding meetings of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation on a regular basis and touched upon the prospects for the development of bilateral economic relations, particularly in the fields of energy and mutual investments.
At the same time, it was emphasized that strengthening the activities of the Azerbaijan–Pakistan–Türkiye trilateral cooperation format in all directions will not only contribute to mutually beneficial cooperation, but will also serve to strengthen the regional and global positions of all three countries.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by our country this year, creates favorable opportunities for new areas of cooperation.
During the meeting, an exchange of views was held on other current issues on the agenda and bilateral and multilateral topics of mutual interest.