No:235/25, Azərbaycan Respublikası və Çex Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
07 iyun 2025 19:23
6 iyun 2025-ci il tarixində Praqa şəhərində Azərbaycan Respublikası və Çex Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti iclası keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Çex Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Yan Maryan rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında siyasi əlaqələrin inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, davamlı siyasi dialoqun təşviqi məqsədilə qarşılıqlı səfərlərin və beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində təmasların önəmi vurğulanıb.
İqtisadi sahədə əməkdaşlıq kontekstində ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin artırılması, habelə enerji, nəqliyyat, yüksək texnologiyalar kimi sahələrdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi imkanları müzakirə edilib. Azərbaycanın təşəbbüskarı və fəal tərəfdaşı olduğu mühüm nəqliyyat layihələri, o cümlədən Orta Dəhliz təşəbbüsü çərçivəsində ölkəmizin strateji rolu yüksək qiymətləndirilib.
Eyni zamanda, təhsil, mədəniyyət, turizm sahələrində əməkdaşlığın xalqlararası əlaqələrin gücləndirilməsinə önəmli töhfə verəcəyi qeyd olunub.
Görüşdə, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, Ermənistan-Azərbaycan normallaşma prosesi və bu prosesə mane olan amillər, davamlı sülhün təmin edilməsi istiqamətində ölkəmiz tərəfindən atılan addımlar, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdəki mina problemi və orada həyata keçirilən irimiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Sonda tərəflər arasında regional və beynəlxalq gündəlikdə dayanan qarşılıqlı maraq kəsb edən mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər zamanı F.Rzayev, həmçinin digər ikitərəfli görüşlər keçirib, eləcə də aparıcı araşdırma və beyin mərkəzlərinin nümayəndələri ilə dəyirmi masa formatında baş tutan müzakirələrdə iştirak edib.

No:235/25, Press release on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Czech Republic
07 June 2025 19:23
On 6 June 2025, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Czech Republic was held in the city of Prague.
The Azerbaijani delegation was headed by the Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, while the Czech delegation was headed by the Deputy Minister of Foreign Affairs Jan Marian.
During the consultations, an exchange of views was held on the prospects for the development of political relations between the two countries, and the importance of mutual visits and contacts within the framework of international events to promote sustainable political dialogue was emphasized.
In the context of economic cooperation, possibilities for increasing bilateral trade turnover, as well as for implementing joint projects in areas such as energy, transport and high technologies were discussed. The strategic role of our country within major transport projects initiated and actively supported by Azerbaijan, including the Middle Corridor initiative, was highly appreciated.
At the same time, it was noted that cooperation in the fields of education, culture and tourism will make an important contribution to strengthening people-to-people contacts.
During the meeting, detailed information was also provided on the current situation in the region in the post-conflict period, the Azerbaijan–Armenia normalization process and the factors hindering this process, the steps taken by our country to ensure sustainable peace, as well as the mine problem in the liberated territories and the large-scale reconstruction and rebuilding works carried out there.
In conclusion, the sides exchanged views on regional and international agenda issues of mutual interest.
During the visit, F. Rzayev also held other bilateral meetings and participated in discussions held in a roundtable format with representatives of leading research institutions and think tanks.