No:232/25, Azərbaycan Respublikasının BMT-Turizmin İcraiyyə Şurasına üzv seçilməsinə dair mətbuat məlumatı
05 iyun 2025 19:00
5 iyun 2025-ci il tarixində BMT-Turizmin Avropa üzrə Regional Komissiyasının (CEU) Bakı şəhərində keçirilən 71-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikası bir daha təşkilatın İcraiyyə Şurasının 2025-2029-cu illər üzrə üzvlüyünə seçilib.
Seçkilər yüksək rəqabət şəraitində keçirilib. BMT Turizmin İcraiyyə Şurasında Avropa regionu üçün ayrılmış 5 yer uğrunda ölkəmizlə birgə 9 namizəd ölkə mübarizə aparıb. Azərbaycan Respublikası səsvermənin ilk mərhələsində iştirak edən üzv ölkələrin əksəriyyətinin səsini toplayaraq Şuraya seçilib.
BMT-Turizmin İcraiyyə Şurası 35 üzv ölkədən ibarət təşkilatın əsas idarəedici orqanıdır. Şura bir çox məsələlərlə yanaşı təşkilatın Baş katibinin seçilməsi, strategiya və planlarının həyata keçirilməsi, funksionallığının və qərarlarının icrasının təmin edilməsi kimi əhəmiyyətli istiqamətlərə məsuldur.

No:232/25, Press release on the election of the Republic of Azerbaijan to the Executive Council of UN Tourism
05 June 2025 19:00
On 5 June 2025, within the framework of the 71st session of the Regional Commission for Europe (CEU) of UN Tourism held in the city of Baku, the Republic of Azerbaijan was once again elected to the Executive Council of the organization for the period 2025–2029.
The elections were held in a highly competitive environment. A total of 9 candidate countries, including our country, competed for 5 seats allocated to the European region in the Executive Council of UN Tourism. The Republic of Azerbaijan was elected to the Council by receiving the votes of the majority of member states participating in the first round of voting.
The Executive Council of UN Tourism is the main governing body of the organization, which consists of 35 member states. The Council is responsible for a number of important areas, including the election of the Secretary-General of the organization, the implementation of its strategies and plans, as well as ensuring its functionality and the execution of its decisions.