No:232/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Annalena Berbok ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
24 may 2024 19:52
24 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Annalena Berbok arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan-Almaniya ikitərəfli münasibətlərinin cari vəziyyəti və perspektivləri, regionda mövcud vəziyyət, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesi müzakirə olunub.
Alma-Ata şəhərində 10-11 may tarixlərində Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri arasında keçirilmiş görüş barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verilib. Ümumilikdə, sülh prosesi çərçivəsində fikir ayrılıqları olan məsələlər nəzərdən keçirilib, danışıqların davam etdirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.
Son zamanlar Azərbaycanla-Ermənistan arasında baş tutan razılaşmalar və etimad quruculuğu tədbirləri, xüsusilə də delimitasiya komissiyaları tərəfindən əldə edilmiş razılığa əsasən Azərbaycana məxsus 4 kəndin geri qaytarılması və sərhəddin bir hissəsinin delimitasiya olunması sülh prosesi çərçivəsində əhəmiyyətli tədbirlər kimi qeyd edilib.
Telefon danışığı zamanı, ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi çərçivəsində “Petersberq İqlim Dialoqu” formatında Azərbaycan və Almaniya həmsədrliyi ilə tədbirin əhəmiyyəti vurğulanıb, bundan sonra da iki ölkə arasında COP29 çərçivəsində əməkdaşlığın vacib olduğu qeyd edilib.
Daha sonra, qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:232/24, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany, Annalena Baerbock
24 May 2024 19:52
On 24 May 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany, Annalena Baerbock.
During the telephone conversation, the current state and prospects of Azerbaijan–Germany bilateral relations, the situation in the region, as well as the peace process between Azerbaijan and Armenia were discussed.
The other side was provided with detailed information on the meeting that took place between the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan and Armenia in the city of Almaty on 10–11 May. In general, issues where differences of opinion exist within the framework of the peace process were reviewed, and the necessity of continuing negotiations was emphasized.
The agreements reached recently between Azerbaijan and Armenia and confidence-building measures, particularly the return of 4 villages belonging to Azerbaijan and the delimitation of a part of the border based on the agreement reached by the delimitation commissions, were noted as significant measures within the framework of the peace process.
During the telephone conversation, within the framework of Azerbaijan’s hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), the importance of the event co-chaired by Azerbaijan and Germany in the “Petersberg Climate Dialogue” format was emphasized, and it was noted that cooperation between the two countries within the framework of COP29 remains important.
Subsequently, an exchange of views was conducted on other bilateral and regional issues of mutual interest.