No:232/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi arasında əməkdaşlığın 30 illiyinə dair tədbir barədə məlumatı
14 may 2022 14:00
13 may 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi (BQXK) arasında əməkdaşlığın 30 illiyinə dair tədbir keçirilib.
Tədbridə BQXK-nin ölkəmizdəki nümayəndəsi Arian Bauer, xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmməd-Quliyev, Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin prezidenti Novruz Aslan və Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyasının Cənubi Qafqaz klasterinin rəhbəri Davron Muxamadiyev çıxış ediblər.
Nazir müavini M.Məmməd-Quliyev çıxışında 44 günlük Vətən müharibəsi və torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi nəticəsində ölkəmizin post-münaqişə dövrünə qədəm qoyduğunu, münaqişənin humanitar nəticlərinin aradan qaldırılmasının, xüsusilə itkin düşmüş soydaşlarımızın taleyinin aydınlaşdırılması, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə tapılmış kütləvi məzarlardakı insan qalıqlarının şəxsiyyətinin identifikasiyası və mina təhlükəsi barədə məlumatlandırmanın BQXK ilə əməkdaşlıqda vacib istiqamətlər olaraq qaldığını vurğulayıb. O, bu əməkdaşlığın bundan sonra da xalqımızın maraqları, BQXK-nin humanitar mandatı və ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində davam etdiriləcəyini bildirib.

No:232/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the event dedicated to the 30th anniversary of cooperation between Azerbaijan and the International Committee of the Red Cross
On May 13, 2022, an event dedicated to the 30th anniversary of cooperation between the Republic of Azerbaijan and the International Committee of the Red Cross (ICRC) was held.
ICRC Representative in Azerbaijan Arian Bauer, Deputy Foreign Minister Mahmud Mammad-Guliyev, President of the Azerbaijan Red Crescent Society Novruz Aslan and Head of the South Caucasus Cluster of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies Davron Mukhamadiyev spoke at the event.
In his speech, Deputy Minister Mahmud Mammad-Guliyev noted that the country has entered a post-conflict period as a result of the 44-day Patriotic war and the liberation of our lands, and also emphasized that overcoming the humanitarian consequences of the conflict, especially clarifying the fate of our missing compatriots, identification of human remains in mass graves found in the liberated territories and mine risk awareness remain an important area of cooperation with the ICRC. He said that this cooperation will continue in the interests of our people, within the humanitarian mandate of the ICRC and within the territorial integrity and sovereignty of our country.