No:228/25, 28 May – Müstəqillik Günü və ölkəmizin Keniyada səfirliyinin rəsmi açılışına həsr olunmuş rəsmi qəbula dair mətbuat məlumatı
04 iyun 2025 00:10
3 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Keniya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Nairobi şəhərində 28 May – Müstəqillik Günü və ölkəmizin Keniyada səfirliyinin rəsmi açılışına həsr olunmuş rəsmi qəbul təşkil olunub.
Mərasim Azərbaycan və Keniyanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov çıxışı zamanı Azərbaycanın 1918-ci ildə müsəlman Şərqində ilk demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət kimi tarixə düşmüş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin irsi, 1991-ci ildə bərpa olunmuş müstəqilliyin möhkəmləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər və Azərbaycanın regionda sülh və əməkdaşlıq gündəliyinə verdiyi töhfələr barədə iştirakçılara məlumat verib.
O, həmçinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1993–2003-cü illərdəki uzaqgörən və müdrik rəhbərliyini, eləcə də Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin əldə etdiyi siyasi, iqtisadi və sosial uğurları, 2020-ci ildə Vətən müharibəsi və 2023-cü ildə həyata keçirilən lokal antiterror tədbirləri nəticəsində ərazi bütövlüyünün və suverenliyin tam bərpa olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Hazırda Azərbaycanın Cənubi Qafqazda davamlı sülh, əməkdaşlıq və inkişaf əsaslı yeni reallıqlar yaratdığı və postmünaqişə dövründə quruculuq, reinteqrasiya və dayanıqlı regional əməkdaşlıq gündəliyini təşviq etdiyi qeyd olunub.
Azərbaycanın Afrika ölkələri ilə əməkdaşlığının genişləndirilməsinin qarşılıqlı faydaya və ümumi məqsədlərə əsaslandığı və bu baxımdan Keniyada səfirliyin açılmasının Azərbaycan–Keniya münasibətlərinin sistemli və kompleks inkişafında yeni mərhələnin əsasını qoyduğu vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov tədbir iştirakçılarına təşəkkür edərək, Azərbaycan xalqının Müstəqillik Gününü birgə qeyd edən Keniyalı tərəfdaşlara səmimi təbriklərini və təşəkkürünü çatdırıb, bu dostluğun və əməkdaşlığın gələcəkdə daha da möhkəmlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Rəsmi qəbulda fəxri qonaq qismində Keniya Respublikasının mədən, mavi iqtisadiyyat və dənizçilik naziri Hassan Ali Joho çıxış edib.
O, öz çıxışında Azərbaycanla Keniyanın dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafını yüksək qiymətləndirib, ölkəmizin beynəlxalq arenada oynadığı rola dair fikirlərini bölüşüb.
Tədbirdə Azərbaycan musiqisi səsləndirilib, ölkəmizin mədəniyyəti və turizm imkanları haqqında video süjetlər nümayiş etdirilib.
Rəsmi qəbulda Keniya Respublikasının hökumət və parlament nümayəndələri, diplomatik korpusun üzvləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, ictimaiyyət və media təmsilçiləri, Azərbaycan icmasının üzvləri iştirak ediblər.

No:228/25, Press release on the official reception dedicated to 28 May – Independence Day and the official opening of our country’s Embassy in Kenya
04 June 2025 00:10
On 3 June 2025, within the framework of the official visit of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov to the Republic of Kenya, an official reception dedicated to 28 May – Independence Day and the official opening of our country’s Embassy in Kenya was held in the city of Nairobi.
The ceremony began with the performance of the National Anthems of Azerbaijan and Kenya.
In his remarks, Minister Jeyhun Bayramov informed the participants about the legacy of the Azerbaijan Democratic Republic, which went down in history in 1918 as the first democratic, legal and secular state in the Muslim East, the measures implemented to strengthen the independence restored in 1991, and Azerbaijan’s contributions to the agenda of peace and cooperation in the region.
He also highlighted the far-sighted and wise leadership of National Leader Heydar Aliyev during 1993–2003, as well as the political, economic and social achievements of our country under the leadership of President Ilham Aliyev, noting that the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan were fully restored as a result of the Patriotic War in 2020 and the local anti-terror measures carried out in 2023.
It was noted that Azerbaijan is currently creating new realities in the South Caucasus based on sustainable peace, cooperation and development, and is promoting a post-conflict agenda focused on reconstruction, reintegration and sustainable regional cooperation.
It was emphasized that the expansion of Azerbaijan’s cooperation with African countries is based on mutual benefit and shared goals, and in this regard, the opening of the Embassy in Kenya marks the beginning of a new stage in the systematic and comprehensive development of Azerbaijan–Kenya relations.
Minister Jeyhun Bayramov thanked the participants of the event and conveyed his sincere congratulations and gratitude to Kenyan partners for jointly celebrating the Independence Day of the Azerbaijani people, expressing confidence that this friendship and cooperation will be further strengthened in the future.
At the official reception, the Cabinet Secretary for Mining, Blue Economy and Maritime Affairs of the Republic of Kenya Hassan Ali Joho delivered remarks as the guest of honor.
In his speech, he highly appreciated the development of friendly and cooperative relations between Azerbaijan and Kenya and shared his views on the role of our country in the international arena.
At the event, Azerbaijani music was performed, and video materials showcasing our country’s culture and tourism potential were presented.
The official reception was attended by representatives of the Government and Parliament of the Republic of Kenya, members of the diplomatic corps, and representatives of international organizations, public and media representatives, as well as members of the Azerbaijani community.