No:227/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Keniya Respublikası Parlamenti Senatının sədri Amason Ceffa Kinqi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
03 iyun 2025 21:51
3 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Keniya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Parlamenti Senatının sədri Amason Ceffa Kinqi ilə görüş keçirib.
Görüşdə Azərbaycan və Keniya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasından ötən 20 il ərzində formalaşan münasibətlərin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Tərəflər parlamentlərarası əməkdaşlığın, xüsusilə dostluq qrupları və komitələr səviyyəsində birbaşa təmasların təşviq edilməsinin əlaqələrin daha da möhkəmlənməsində əhəmiyyətli rol oynayacağını vurğulayıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın çoxtərəfli platformalarda, xüsusilə BMT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində Keniya ilə mövcud məhsuldar əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirdiyini bildirib.
Görüşdə Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) və 2026-cı ildə keçiriləcək BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) verilən önəm qeyd edərək, bu təşəbbüslərin qlobal gündəliyə göstərdiyi töhfə yüksək dəyərləndirilib.
Sonda tərəflər parlamentlərarası dialoqun daha da gücləndirilməsi və qarşılıqlı səfərlərin təşviqi vasitəsilə Azərbaycan-Keniya münasibətlərinin möhkəmləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

No:227/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Speaker of the Senate of the Republic of Kenya Amason Jeffah Kingi
03 June 2025 21:51
On 3 June 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, within the framework of his official visit to the Republic of Kenya, met with the Speaker of the Senate of the Republic of Kenya Amason Jeffah Kingi.
During the meeting, the current state and development prospects of the relations formed over the 20 years since the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Kenya were discussed.
The sides emphasized that the promotion of interparliamentary cooperation, particularly direct contacts at the level of friendship groups and committees, will play an important role in further strengthening relations.
Minister Jeyhun Bayramov stated that Azerbaijan highly appreciates the existing productive cooperation with Kenya in multilateral platforms, particularly within the framework of the United Nations and the Non-Aligned Movement.
During the meeting, the importance attached to the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) hosted by Azerbaijan, as well as to the 13th session of the United Nations World Urban Forum (WUF13) to be held in 2026, was noted, and the contribution of these initiatives to the global agenda was highly appreciated.
In conclusion, the sides emphasized the importance of strengthening Azerbaijan–Kenya relations through further enhancing interparliamentary dialogue and promoting mutual visits.