No:216/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Ukraynanın xarici işlər naziri Dmitro Kuleba ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
13 may 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Ukrayna xarici işlər naziri Dmitro Kuleba arasında telefon danışığı aparılıb.
Tərəflər Azərbaycan ilə Ukrayna arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən nəqliyyat, enerji və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edib.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycanla Ukrayna arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub.
İki ölkə və xalqlarımız arasında münasibətlərin tarixi təməllərə əsaslandığı, daim beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, o cümlədən ərazi bütövlüyü və suverenliyə hörmət əsasında inkişaf etdiyi qeyd olunub.
Ukrayna tərəfi Azərbaycanın Ukraynaya göstərdiyi humanitar yardımın ölkəsi üçün əhəmiyyətini vurğulayıb və buna görə minnətdar olduqlarını qeyd edib.
Bununla yanaşı, qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:216/24, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Ukraine, Dmytro Kuleba
13 May 2024 22:03
On 13 May 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of Ukraine, Dmytro Kuleba.
The sides discussed cooperation issues between Azerbaijan and Ukraine in various fields, including transport, energy and humanitarian spheres.
During the telephone conversation, satisfaction was expressed with the current level of strategic partnership relations between Azerbaijan and Ukraine.
It was noted that relations between the two countries and our peoples are based on historical foundations and have always developed on the basis of respect for the norms and principles of international law, including territorial integrity and sovereignty.
The Ukrainian side emphasized the importance of the humanitarian assistance provided by Azerbaijan to Ukraine for its country and expressed its gratitude for this.
At the same time, an exchange of views was held on other bilateral and regional cooperation issues of mutual interest.