Mətbuat şərhi 25 sentyabr 2018
No:210/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 73-cü sessiyası çərçivəsində “Dünyada narkotiklər probleminə qarşı fəaliyyətə dair Qlobal Çağırış” tədbirində iştirak edib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 24 sentyabr 2018-ci il tarixində ABŞ Prezidenti Donald Trampın təşəbbüsü ilə təşkil olunmuş “Dünyada narkotiklər probleminə qarşı fəaliyyətə dair Qlobal Çağırış” adlı tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdə ABŞ Prezidenti Donald Tramp və BMT Baş Katibi Antonio Quterreş çıxış edərək narkotiklər probleminin dünyada yaratdığı sosial, iqtisadi, humanitar və təhlükəsizlik risklərinə dair məlumat verib və BMT üzv dövlətlərini “Dünyada narkotiklər probleminə qarşı fəaliyyətə dair Qlobal Çağırış” adlı sənədə qoşulmağa dəvət ediblər.
Azərbaycan Respublikasının da qoşulduğu sözügedən sənəd BMT üzv dövlətlərini narkotik vasitələrdən istifadənin azaldılması və onların qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə və qeyd olunan istiqamətlər üzrə beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinə çağırır.

No:210/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov took part at the event on "Global call to action on the world drug problem" on the sidelines of the 73rd session of the UN General Assembly
25 September 2018 08:25
Foreign Minister Elmar Mammadyarov took part at the event on "Global call to action on the world drug problem" on the sidelines of the 73rd session of the UN General Assembly initiated by US President Donald Trump on September 24, 2018.
US President Donald Trump and UN Secretary General Antonio Guterres talked about the social, economic, humanitarian and security risks of drug related problems around the globe and invited the UN member states to join the Global Call to Action on the World Drug Problem.
The document, which is also acceded by the Republic of Azerbaijan, calls on UN member states to reduce drug use and fight their illicit trafficking and to strengthen international cooperation in the above-mentioned directions.