No:207/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva APA-nın sualını cavablandırır.
Sual: Ermənistan xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərhədlərin delimitasiyası çərçivəsində əsas kimi götürülə biləcək xəritələrlə bağlı söylədiklərini şərh edərək qədim tarixə ekskurs edib. Buna münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Ümumiyyətlə, dövlətlərarası münasibətlərdə eramızdan əvvəl mövcud olan tarixə və mifologiyalara istinad halları bir qayda olaraq istifadə olunan təcrübə deyil. Qonşu Ermənistan xarici işlər nazirinin belə yanaşması rast gəldiyimiz həmin o nadir hallardandır. Ciddiyyətə geri dönsək, Azərbaycan dövlət başçısının qeyd etdiyi kimi, sərhədlərin delimitasiyası prosesi çərçivəsində müvafiq xəritələrdən istifadə edilməsi birgə sərhəd komissiyalarının danışıqlarının tərkib hissəsi olacaq və biz hüquqi əsası olan bütün xəritələrdən istifadə edəcəyik.

No:207/22, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers APA's question
30 April 2022 13:00
Question: Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, commenting on what the President of the Republic of Azerbaijan said about the maps that can be used as a basis for the delimitation of borders, made a retrospective journey into the ancient history. We would like to have your comment on this regard.
Answer: In general, cases of reference to history and mythologies that existed before our era are not commonly used in interstate relations. Such an approach of the Foreign Minister of the neighboring Armenia is one of those rare cases. Returning to seriousness, as noted by the President of Azerbaijan, the use of relevant maps in the process of delimitation of borders will be part of the negotiations of the joint border commissions, and we will use all the maps that have a legal basis.