No:193/24, Nazir Ceyhun Bayramovun UNESCO baş direktorunun sosial və humanitar elmlər üzrə köməkçisi Qabriela Ramos ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
1 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan UNESCO baş direktorunun sosial və humanitar elmlər üzrə köməkçisi Qabriela Ramos ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və UNESCO arasında əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin müstəqilliyinin bərpasından bəri UNESCO ilə yaxından əməkdaşlıq edərək, təhsil, mədəni irs nümunələrinin qorunması, mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi kimi sahələrdə Təşkilatın fəaliyyətinə töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb. Bu il artıq 6-cı dəfə keçirilən Qlobal Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun təşkilində tərəfdaşlığın öz növbəsində Azərbaycan və UNESCO əməkdaşlığının davamlılığının bariz nümunəsi olduğu bildirilib.
UNESCO tərəfi ölkəmizlə mədəniyyətlər arasında dialoq, gender bərabərliyi, gənclərlə iş, habelə süni zəka kimi müasir texnologiyalardan istifadə sahəsində etika məsələləri kimi əməkdaşlıq imkanlarının olduğunu bildirib. Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizdə qeyd edilən istiqamətlərdə görülən işlər barədə məlumat verib.
Cari ildə ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi COP29-la bağlı hazırlıq işlərindən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, COP29 sədrliyimizin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə kimi kompleks yanaşma tələb edən sahədə müxtəlif dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığın təşviqinə istiqamətləndiyini diqqətə çatdırıb.

No:193/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Assistant Director-General for Social and Human Sciences of UNESCO, Gabriela Ramos
01 May 2024 14:24
On 1 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Assistant Director-General for Social and Human Sciences of UNESCO, Gabriela Ramos, who was visiting Azerbaijan to participate in the 6th World Forum on Intercultural Dialogue.
During the meeting, issues on the agenda of cooperation between Azerbaijan and UNESCO, as well as prospects for cooperation within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that since the restoration of its independence, Azerbaijan has closely cooperated with UNESCO and contributed to the Organization’s activities in areas such as education, preservation of cultural heritage, and the promotion of intercultural dialogue. It was emphasized that the partnership in organizing the Global Forum on Intercultural Dialogue, now held for the sixth time, is a clear example of the sustainability of Azerbaijan–UNESCO cooperation.
The UNESCO side highlighted opportunities for cooperation with Azerbaijan in areas such as intercultural dialogue, gender equality, youth engagement, and ethical issues related to the use of modern technologies, including artificial intelligence. Minister Jeyhun Bayramov provided information on the work carried out in these areas in Azerbaijan.
Referring to preparations for COP29, to be hosted by Azerbaijan this year, Minister Jeyhun Bayramov underlined that Azerbaijan’s COP29 Presidency is aimed at promoting cooperation with various states and international organizations in addressing climate change, a field requiring a comprehensive approach.