No:190/26, Azərbaycan Respublikası və Maldiv Respublikası vətəndaşlarının vizadan qarşılıqlı azad edilməsi haqqında Sazişin qüvvəyə minməsinə dair mətbuat məlumatı
29 aprel 2026 14:33
24 sentyabr 2025-ci il tarixində Nyu-York şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Maldiv Respublikası Hökuməti arasında ümumvətəndaş pasportlarına malik vətəndaşların vizadan qarşılıqlı azad edilməsi haqqında Saziş”in qüvvəyə minməsi üçün zəruri olan dövlətdaxili prosedurlar tamamlanıb.
Bununla, sazişin müvafiq müddəalarına uyğun olaraq, sənəd 29 aprel 2026-ci il tarixində qüvvəyə minir.
Sazişə əsasən, Azərbaycan Respublikasının etibarlı ümumvətəndaş pasportlarına malik vətəndaşları və Maldiv Respublikasının etibarlı ümumvətəndaş pasportlarına malik vətəndaşları digər tərəfin dövlətinin ərazisinə daxil olmaq, oranı tərk etmək və ya tranzit keçmək, eləcə də giriş tarixindən etibarən 90 (doxsan) gündən artıq olmamaq şərtilə həmin ərazidə qalmaq üçün viza tələbindən azad edilirlər.

No:190/26, Press release on the entry into force of the Agreement on Mutual Visa Exemption Between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Maldives
29 April 2026 14:33
The necessary domestic procedures required for the entry into force of the “Agreement Between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Maldives on Mutual Visa Exemption for Holders of Ordinary Passports,” signed in New York on 24 September 2025, have been completed.
Accordingly, in line with the relevant provisions of the Agreement, the document enters into force on 29 April 2026.
Under the Agreement, citizens of the Republic of Azerbaijan holding valid ordinary passports and citizens of the Republic of Maldives holding valid ordinary passports are exempt from visa requirements for entering, exiting, and transiting through the territory of the other Party, as well as for stays not exceeding 90 (ninety) days from the date of entry.