No:186/26, Azərbaycan Respublikası və Monteneqro Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
28 aprel 2026 20:09
28 aprel 2026-cı il tarixində Podqoritsa şəhərində Azərbaycan Respublikası və Monteneqro Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Monteneqro nümayəndə heyətinə isə Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Perişa Kastratoviç rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr çərçivəsində ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri üzrə siyasi əlaqələrin cari vəziyyəti nəzərdən keçirilib, mövcud siyasi dialoqun gücləndirilməsi baxımından qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Bununla yanaşı, iqtisadi, enerji, turizm və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, eləcə də ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən strateji enerji və nəqliyyat layihələri ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Həmçinin müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi istiqamətində mövcud planlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər beynəlxalq platformalarda qarşılıqlı fəaliyyət, eləcə də müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın inkişafı və namizədliklərin qarşılıqlı dəstəklənməsi məsələlərinə diqqət yönəldiblər.
Məsləhətləşmələr zamanı regionda mövcud vəziyyət, Ermənistan-Azərbaycan normallaşma prosesi, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa, yenidənqurma və minatəmizləmə işləri, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran beynəlxalq məsələlər barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində F.Rzayev, həmçinin Monteneqronun digər bir sıra rəsmi şəxsləri ilə işgüzar görüşlər keçirib, eləcə də Monteneqro Universitetində dəyirmi masa formatında keçirilən müzakirələrdə iştirak edib.

No:186/26, Press release on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Montenegro
28 April 2026 20:09
On 28 April 2026, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Montenegro was held in the city of Podgorica.
The Azerbaijani delegation was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, while the Montenegrin delegation was headed by State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs Periša Kastratović.
Within the framework of the consultations, the current situation of political relations on issues of bilateral cooperation was reviewed, and the importance of mutual visits in terms of strengthening the existing political dialogue was emphasized. In addition, discussions were conducted on the current situation and development prospects of cooperation in the economic, energy, tourism and humanitarian fields, as well as on strategic energy and transport projects implemented by our country.
An exchange of views was also conducted on existing plans aimed at expanding the treaty-legal framework.
The sides focused on issues of mutual activity on international platforms, as well as the development of cooperation within the framework of various international organizations and mutual support for candidacies.
During the consultations, a detailed exchange of views was conducted on the current situation in the region, the Armenia-Azerbaijan normalization process, large-scale restoration, reconstruction and demining works carried out in our liberated territories, as well as international issues of mutual interest.
Within the framework of the visit, F. Rzayev also held business meetings with a number of other officials of Montenegro, as well as participated in discussions held in a roundtable format at the University of Montenegro.