No:180/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfovun Almaniya Federativ Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Volfqanq Maniqlə görüşünə dair məlumatı
13 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov Almaniya Federativ Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Volfqanq Maniqi iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunması münasibətilə qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və Almaniya arasında diplomatik münasibətlərin tarixinə nəzər salınıb, iki ölkə arasında əlaqələrin bütün səviyyələrdə inkişaf etdiyi qeyd edilib və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
X.Xələfov Azərbaycan və Almaniya arasında siyasi dialoqun davam etdirilməsinin vacibliyini və iqtisadi sahədə müşahidə olunan müsbət dinamikanı məmnunluqla qeyd edib. Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə münasibətlərinə toxunaraq ölkəmizin Avropanın enerji təhlükəsizliyindəki əhəmiyyətli rolunu vurğulayıb. Bu mənada ötən ay xarici işlər və energetika nazirlərinin Berlinə işgüzar səfərlərinin Almaniyanın yeni hökuməti ilə ikitərəfli gündəlikdəki məsələlərin müzakirəsi baxımından əhəmiyyəti qeyd edilib.
X.Xələfov 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bölgəmizdəki vəziyyət, post-münaqişə dövrü ilə bağlı Azərbaycanın baxışı və regionda sülhün bərqərar olması istiqamətində ölkəmiz tərəfindən atılan addımlar barədə məlumat verərək Almaniyanın regionda yaranmış yeni reallıqlara anlayışla yanaşmasını müsbət qiymətləndirib.
Səfir Volfqanq Maniq diplomatik münasibətlərinin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunması münasibətilə təbriklərini ifadə edərək, Azərbaycanın Almaniya üçün Cənubi Qafqazda vacib iqtisadi tərəfdaş olduğunu vurğulayıb. Səfir baş tutmuş ikitərəfli yüksək səviyyəli səfərlərin əhəmiyyətini, həmçinin ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, təhlükəsizlik, mədəni və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdiyini qeyd edib. V.Maniq Səfirliyin Bakıda Alman Akademik Mübadilə Xidməti (DAAD) və Goethe Mərkəzinin fəaliyyətinə xüsusi önəm verdiyini və bunun humanitar sahədə əlaqələrə töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə, həmçinin 19-cu əsrdə alman icmasının Azərbaycanda məskunlaşması tarixi mirasının xalqlarımız arasındakı xoş münasibətlərə təsiri məmnunluqla xatırlanıb. Daha sonra tərəflər diplomatik münasibətlərin 30 illiyi münasibətilə hazırlanmış fotoalbomla tanış olub.

No:180/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Khalaf Khalafov with the Ambassador of the Federal Republic of Germany to Azerbaijan Wolfgang Manig
On April 13, 2022, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Khalaf Khalafov received Ambassador of the Federal Republic of Germany to Azerbaijan Wolfgang Manig on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
At the meeting, the sides had a glance at the history of diplomatic relations between Azerbaijan and Germany, noted that relations between the two countries were developing at all levels, as well as an exchange of views took place on the prospects for further cooperation.
Kh.Khalafov noted with satisfaction the importance of continuing the political dialogue between Azerbaijan and Germany and the positive dynamics observed in the economic sphere. Touching upon Azerbaijan's relations with the European Union, he stressed the important role of our country in Europe's energy security. In this regard, the importance of the working visits of the Foreign and Energy Ministers to Berlin last month was emphasized in terms of discussing issues on the bilateral agenda with the new German government.
Kh.Khalafov briefed the opposite side on the situation in the region after the 44-day Patriotic war, Azerbaijan's views on the post-conflict period and the steps taken by our country to establish peace in the region, and praised Germany's understanding of the new realities that have emerged in the region.
Expressing congratulations on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations, Ambassador Wolfgang Manig stressed that Azerbaijan is an important economic partner for Germany in the South Caucasus. Ambassador highlighted the importance of the high-level bilateral visits, as well as the development of cooperation between the two countries in political, economic, security, cultural and other fields. W.Manig noted that the embassy attaches special importance to the activities of the German Academic Exchange Service (DAAD) and the Goethe Center in Baku, which contributes to humanitarian relations.
Impact of the historical heritage of the settlement of the German community in Azerbaijan in the 19th century on the good relations between our peoples was also noted with satisfaction. Then the sides got acquainted with the photo album dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations.