No:178/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin 131-ci iclasında çıxışına dair məlumatı
21 may 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin 131-ci iclasında çıxış edib.
2021-ci ilin 25 yanvar tarixində Azərbaycanın Avropa Şurasına üzvlüyünün 20-ci ildönümü tamam olduğunu bildirən nazir, Avropa Şurasına üzv olduğu müddətdə Azərbaycan bu təşkilat və onun müxtəlif təsisatları ilə təşkilatın bütün istiqamətləri üzrə konstruktiv əməkdaşlığa fəal şəkildə cəlb olunduğu və bu əməkdaşlığın qarşılıqlı hörmət və anlayış əsasında davam etdirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov cari ilin Azərbaycanın 1991-ci ildə müstəqilliyinin bərpasının 30-cu ildönümünün qeyd olunduğu və 30 illik müstəqillik dövründə ilk silahlı münaqişəsiz il olduğunu vurğulayıb. 10 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderləri tərəfindən imzalanmış üçtərəfli bəyanatın Ermənistan və Azərbaycan arasında 30 ilə yaxın davam edən silahlı münaqişəyə son qoyduğu qeyd edilib. Sözügedən sənədin iki ölkənin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına qarşılıqlı hörmət əsasında Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşması üçün lazımı şəraiti yaratdığını iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Eyni zamanda, nazir Ceyhun Bayramov hələ də Ermənistan tərəfindən 10 noyabr tarixli bəyanatdan və ümumilikdə, beynəlxalq humanitar hüquqdan irəli gələn öhdəliklərinin pozulmasının şahidi olduğumuzu təəssüf ilə qeyd edib.  Bu xüsusda, Ermənistanın hələ də Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində yerləşdirilmiş minaların xəritələrini təqdim etməkdən imtina etməsi, eləcə də  Ermənistan 1991-1994-cü illər ərzində Azərbaycana qarşı törətdiyi hərbi təcavüz nəticəsində itkin düşmüş 4000-ə yaxın Azərbaycanlının taleyi barədə məlumatı təqdim etməməsinin ciddi narahatlıq kəsb etdiyi vurğulanıb.
Nazir Avropa Şurası da daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanı revanşıst fəaliyyət və Azərbaycana qarşı olan nifrətdən imtina edərək, davamlı sülh, regional əməkdaşlıq və inkişaf üçün unikal imkandan istifadə etməyə inandırmaqda qətiyyət nümayiş etdirməyə çağırıb.
Ceyhun Bayramov çıxışında Avropa Şurası Nazirlər Komitəsində sədrliyini müvəffəqiyyətlə başa vurması münasibətilə Almaniyanı təbrik edib və gələcək Macarıstan sədrliyinə tam dəstəyimizi ifadə edib.

No:178/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of Minister Jeyhun Bayramov at the 131st session of the Committee of Ministers of the Council of Europe
On May 21, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov addressed the 131st session of the Committee of Ministers of the Council of Europe.
Noting that January 25, 2021 marks the 20th anniversary of Azerbaijan's membership in the Council of Europe, the minister underscored that throughout its membership in the Council of Europe, Azerbaijan has been actively engaged in constructive cooperation with the Council of Europe and its various institutions across all pillars of the organization and is interested in continuing this cooperation on the basis of mutual respect and understanding.
Minister Jeyhun Bayramov noted that this year marks the 30th anniversary of the restoration of Azerbaijan's independence in 1991 and the first year free of the armed conflict in these 30 years of independent existence. It was noted that the trilateral statement signed by the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia on November 10, 2020 put an end to the almost three-decade-long armed conflict between Armenia and Azerbaijan. It was brought to the attention of the session participants that the document has created necessary conditions for the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan on the basis of mutual respect for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of the two countries.
At the same time, Minister Jeyhun Bayramov noted with regret that we still observe violation by Armenia of its commitments under the trilateral statement of 10 November, as well as more generally, its obligations under the international humanitarian law. In this regard, it was emphasized that Armenia’s refusal to share the maps of mined areas in the recently liberated Azerbaijani territories, as well as Armenia's refusal to provide information on the fate of around 4,000 Azerbaijanis who went missing in the course of its armed aggression against Azerbaijan in 1991-1994, is a matter of serious concern.
The Minister called on the international community, including the Council of Europe, to demonstrate determination in persuading Armenia to give up its revanchist actions and anti-Azerbaijani hatred and seize the unique opportunity for sustainable peace, regional cooperation and development.
In his speech, Jeyhun Bayramov congratulated Germany on the successful completion of its chairmanship in the Committee of Ministers of the Council of Europe and expressed our full support for the future chairmanship of Hungary.