Mətbuat şərhi 14 iyun 2019
No:172/19, Xarici İşlər Nazirliyi Mətbuat Xidməti idarəsinin Fransa Respublikasının Qrenobl inzibati məhkəməsinin qərarı ilə bağlı açıqlaması
Xarici İşlər Nazirliyi Fransanın Qrenobl inzibati məhkəməsinin Drom departamenti ilə ölkəmizin işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsindəki qondarma separatçı rejim arasında və bu ölkənin Bur le Valans, Valans, Burq dö Peaj kommunaları ilə Azərbaycanın işğal olunmuş Şuşa, Xankəndi və Xocavənd şəhərlərində qondarma rejim tərəfindən yaradılan “yerli hakimiyyət” orqanları arasında imzalanan qeyri-qanuni "sazişlər"in ləğv olunmasına dair cari ilin 6 iyun tarixli qərarını alqışlayır.
Fransanın Serji-Pontuaz inzibati məhkəməsinin qərarında olduğu kimi, Qrenobl inzibati məhkəməsinin də qəbul etdiyi bu qərar ölkənin yerli öznüidarəetmə orqanlarının Fransa qanunvericiliyi və beynəlxalq öhdəliklərinə zidd olaraq Azərbaycanın işğal edilmiş əraziləri ilə imzaladığı qanunsuz sənədləri ləğv edir. Bu qərarlar qanunun aliliyi, beynəlxalq öhdəliklərin yerinə yetirilməsinin vacibliyinin növbəti təzahürüdür. Hər hansı qanunsuz fəaliyyət, o cümlədən qeyri-qanuni rejimlərin təşviqi məğlubiyyətə məhkumdur. Səylərimizin münaqişənin beynəlxalq hüquq müstəvisində və beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərinə uyğun olaraq həllinə yönəldilməsi regiona davamlı sülh, inkişaf və hər kəsə qələbə gətirə bilər.

No:172/19, Press information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the decision of the Grenoble administrative court of the Republic of France
The Ministry of Foreign Affairs welcomes the decision of the administrative court of Grenoble of the Republic of France of 6 June 2019 on the abolition of the illegal "treaties" signed between the Drome department and the so-called separatist regime in the occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan, as well as among Bourg-lés-Valence, Valence and Bourg-de-Péage communes of France and the “local authorities” established by the so-called regime in the occupied Shusha, Khankendi and Khojavand cities of Azerbaijan.
As in the decision of the administrative court of Cergy-Pontoise, the ruling of the Grenoble administrative court invalidates the illegal documents signed between the local self-governing bodies of France with the so-called “administrative regions” in the occupied territories of Azerbaijan, in violation of French legislation and international obligations of France. These decisions are yet another manifestation of rule of law and the importance of fulfillment of international commitments. Any illegal activity, including the promotion of illegal regimes, is doomed to failure. Directing our efforts towards the settlement of the conflict in the framework of international law and in accordance with the requirements of the international community can lead to sustainable peace and development in the region and a common victory for all and everyone.