No:159/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Portuqaliyanın dövlət və xarici işlər naziri Paulo Rangel ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
18 aprel 2026 21:40
18 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində Portuqaliyanın dövlət və xarici işlər naziri Paulo Rangel ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan-Portuqaliya ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərinin inkişaf perspektivləri, siyasi dialoqun genişləndirilməsi, iqtisadi-ticarət, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Nazirlər, həmçinin Azərbaycanda yaxın zamanda açılması nəzərdə tutulan Portuqaliya səfirliyi vasitəsilə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə ediblər.
Tərəflər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın, çoxtərəfli diplomatiya sahəsində ölkələrimizin təcrübəsinin mübadiləsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar. BMT və Avropa İttifaqı çərçivəsində ölkələrimizin prioritetləri nəzərdən keçirilib, birgə səylərin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Nazirlər post-münaqişə dövründə regional vəziyyəti müzakirə ediblər. Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin həyata keçirdiyi sülh gündəliyi və atılan addımlar barədə qarşı tərəfə məlumat verib.
Tərəflər həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər, Yaxın Şərqdə vəziyyət barədə fikir mübadiləsi aparıblar. Bölgədə sabitliyin bərpa edilməsinin vacibliyini vurğulayıb, danışıqların uğurla nəticələnəcəyinə ümidvar olduqlarını bildiriblər.

No:159/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of State and Foreign Affairs of Portugal Paulo Rangel
18 April 2026 21:40
On 18 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of State and Foreign Affairs of Portugal Paulo Rangel within the framework of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, the prospects for the development of bilateral and multilateral relations between Azerbaijan and Portugal, the expansion of political dialogue, as well as cooperation in economic-trade, humanitarian and other fields were discussed.
The Ministers also discussed opportunities for further expanding cooperation through the Embassy of Portugal planned to be opened in Azerbaijan in the near future.
The sides emphasized the importance of cooperation within the framework of international organizations, as well as the exchange of experience of our countries in the field of multilateral diplomacy. The priorities of our countries within the framework of the United Nations and the European Union were reviewed, and the importance of joint efforts was brought to attention.
The Ministers discussed the regional situation in the post-conflict period. Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the peace agenda implemented by our country and the steps taken.
The sides also exchanged views on regional issues of mutual interest, the situation in the Middle East. They emphasized the importance of restoring stability in the region and expressed hope that the negotiations will be successful.