No:159/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Fələstin Dövlətinin ölkəmizdəki yeni təyin edilmiş səfiri Əhməd Metani ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
17 aprel 2025 19:14
17 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Fələstin Dövlətinin ölkəmizdəki yeni təyin olunmuş səfiri Əhməd Metanini qəbul edib.
Səfir Əhməd Metani etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib. Nazir səfir Əhməd Metanini təyinatı münasibətilə təbrik edib, ona ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzu edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Fələstin arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, Yaxın Şərqdə və Qəzzada təhlükəsizlik vəziyyəti, habelə postmünaqişə dövründə regional sülh və quruculuq səyləri müzakirə olunub.
Azərbaycan-Fələstin əməkdaşlığının bir sıra, xüsusilə siyasi, iqtisadi-ticarət, mədəni, humanitar sahələr üzrə inkişafından bəhs olunub, regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində tərəfdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərinin mövcudluğu qeyd edilib.
Tərəflər Yaxın Şərqdə və xüsusilə də Qəzzada mövcud vəziyyəti müzakirə ediblər. Qəzzada atəşkəsin qorunmasının vacibliyi, humanitar problemlərin həllinin əhəmiyyət kəsb etdiyi, Azərbaycanın İsrail-Fələstin münaqişəsinin sülh yolu ilə beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq “iki dövlət prinsipi” əsasında həllini dəstəklədiyi bir daha qeyd edilib.
Ölkəmizin münaqişədən əziyyət çəkən dost Fələstin xalqının humanitar vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində göstərdiyi yardımlar minnətdarlıqla qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, keçmiş münaqişə dönəmində, həmçinin qarşı tərəfə postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidi ilə mübarizə səyləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesinin gedişatı barədə ətraflı məlumat verib.
Səfir Əhməd Metani qəbula görə təşəkkür edib, Fələstinin Azərbaycandakı səfiri təyin edilməsinin qürurverici olduğunu, bundan sonra da səfir qismində ölkələrimiz arasında mövcud diplomatik münasibətlərin daha da inkişafı istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd edib.

No:159/25, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the State of Palestine to our country Ahmed Metani
17 April 2025 19:14
On 17 April 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the newly appointed Ambassador of the State of Palestine to our country Ahmed Metani.
Ambassador Ahmed Metani presented a copy of his credentials to Minister Jeyhun Bayramov. The Minister congratulated Ambassador Ahmed Metani on his appointment and wished him success in his diplomatic activities in our country.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Palestine, the security situation in the Middle East and in Gaza, as well as regional peace and reconstruction efforts in the post-conflict period were discussed.
The development of Azerbaijan-Palestine cooperation in a number of areas, particularly political, economic-trade, cultural, and humanitarian fields, was discussed, and the existence of prospects for expanding partnership within regional and international organizations, including the UN and the Organization of Islamic Cooperation, was noted.
The sides discussed the current situation in the Middle East and particularly in Gaza. The importance of maintaining the ceasefire in Gaza and resolving humanitarian problems was emphasized, and it was once again noted that Azerbaijan supports the peaceful resolution of the Israel-Palestine conflict on the basis of the “two-state principle” in accordance with the norms and principles of international law, including the relevant resolutions of the UN Security Council.
The assistance provided by our country towards improving the humanitarian situation of the friendly Palestinian people suffering from the conflict was noted with gratitude.
Minister Jeyhun Bayramov also provided detailed information to the other side about the situation and realities in the region during the former conflict period, as well as in the post-conflict period, the large-scale reconstruction and restoration work carried out in the liberated territories, efforts to combat the mine threat, and the progress of the Azerbaijan-Armenia normalization process.
Ambassador Ahmed Metani expressed gratitude for the reception, noted that it is an honor to be appointed as the Ambassador of Palestine to Azerbaijan, and stated that he will spare no effort to further develop the existing diplomatic relations between our countries in his capacity as Ambassador.