No:157/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin ADA Universitetində keçirilən “Azərbaycan-İtaliya: Çoxtərəfli Strateji Tərəfdaşlığa aparan yol” adlı konfransa dair məlumatı
02 aprel 2022 17:35
2 aprel 2022-ci il tarixində İtaliya Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Luici Di Maionun Azərbaycana rəsmi səfəri çərçivəsində ADA Universitetində iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinə həsr edilmiş “Azərbaycan-İtaliya: Çoxtərəfli Strateji Tərəfdaşlığa aparan yol” adlı konfrans keçirilib.
Azərbaycan və İtaliya xarici işlər nazirlərinin çıxış etdikləri konfransda Azərbaycanın təhsil naziri Emin Əmrullayev, energetika naziri, Azərbaycan-İtaliya Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Pərviz Şahbazov, Milli Məclisin üzvləri, ADA universitetinin rəhbərliyi, müəllim və tələbə heyəti iştirak edib.
Nazir Ceyhun Bayramov çıxışında İtaliya və Azərbaycan arasında münasibətlərin qədim tarixə söykəndiyini və hazırda yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini qeyd edib. Hazırda iki ölkənin strateji tərəfdaş olduğunu bildirən nazir, Azərbaycan və İtaliya arasında siyasi, iqtisadi və mədəni sahələrdə geniş əməkdaşlıq gündəliyinin mövcudluğunu məmnunluqla bildirib və bu münasibətlərin tarixində qarşılıqlı ali səfərlərin mühüm rol oynadığını ifadə edib.
Münaqişənin həlli istiqamətində İtaliyanın ədalətli yanaşma sərgiləməsini qeyd edən Ceyhun Bayramov, bu gün İtaliya şirkətlərinin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işlərində aktiv rol oynadığını bildirib.
Azərbaycan və İtaliya arasında iqtisadi, humanitar sahədə geniş əməkdaşlıq gündəliyinin mövcudluğunu qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov, COVID-19 pandemiyası ilə mübarizədə iki ölkənin bir-birinə göstərdiyi dəstəyi məmnunluqla vurğulayıb.
Təhsil sahəsində iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlığın nümunəsi kimi bugün ADA Universitetində İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təməlinin qoyulmasını xüsusilə qeyd edən nazir Bayramov, Azərbaycan və İtaliya arasında mövcud dinamik tərəfdaşlığın inkişafına töhfə verəcək bu ali təhsil ocağına fəaliyyətində uğurlar arzu edib.
Nazir Luici Di Maio Azərbaycan ilə İtaliya arasında əlaqələrin dostluq və strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıdığını qeyd edib və Azərbaycanın İtaliyanın mühüm ticarət tərəfdaşlarından biri olduğunu vurğulayıb. Cari səfərin iki ölkə arasında münasibətlərin daha da inkişafına və dərinləşməsinə ciddi təkan verəcəyini bildirib. Nazir təməli qoyulan İtaliya-Azərbaycan Universitenin təhsil sahəsində və ümumiyyətlə, ikitərəfli münasibətlərdə inkişafa müsbət töhfə verəcəyini ifadə edib.

No:157/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the conference "Azerbaijan-Italy: Path towards a Multidimensional Strategic Partnership" held at ADA University
02 April 2022 17:35
On April 2, 2022, within the framework of the official visit of the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic Luigi Di Maio to Azerbaijan, ADA University hosted a conference entitled "Azerbaijan-Italy: Path towards a Multidimensional Strategic Partnership" dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between the two countries.
The conference, addressed by the Azerbaijani and Italian foreign ministers, was attended by the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Emin Amrullayev, Minister of Energy, co-chair of the Azerbaijani-Italian Intergovernmental Commission Parviz Shahbazov, members of the Milli Majlis, as well as leadership, teachers and students of the ADA University.
In his speech, Minister Jeyhun Bayramov noted that relations between Italy and Azerbaijan are based on ancient history and are currently developing at a high level. Noting that the two countries are now strategic partners, the Minister expressed satisfaction with the existence of a broad agenda of cooperation between Azerbaijan and Italy in political, economic and cultural spheres, noting that high-level mutual visits played an important role in the history of these relations.
Noting Italy's just approach to the settlement of the former conflict, Jeyhun Bayramov stressed that today Italian companies play an active role in the restoration and construction work carried out in the liberated territories.
Noting the existence of a broad agenda of economic and humanitarian cooperation between Azerbaijan and Italy, Minister Jeyhun Bayramov stressed with satisfaction the mutual support provided by the two countries in the fight against the COVID-19 pandemic.
Minister Bayramov, highlighting the laying of the foundation of the Italian-Azerbaijani University at ADA University as an example of the existing cooperation between the two countries in the field of education, wished success in the activities of this higher educational institution, which will contribute to the development of a dynamic partnership between Azerbaijan and Italy.
Minister Luigi Di Maio noted the friendly and strategic nature of partnership relations between Azerbaijan and Italy, emphasizing that Azerbaijan is one of Italy's important trade partners. He said the current visit will give a serious impetus to the further development and deepening of relations between the two countries. The Minister emphasized that the Italian-Azerbaijani University would make a positive contribution to the development of relations in the sphere of education and in a bilateral level, in general.