No:146/24, Azərbaycan Respublikası və Monteneqro Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
03 aprel 2024 12:33
2 aprel 2024-cü il tarixində Podqoritsa şəhərində Azərbaycan Respublikası və Monteneqro Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Monteneqro nümayəndə heyətinə Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Milislav Raspopoviç rəhbərlik edib.
Mələhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, eləcə də ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən strateji enerji və nəqliyyat layihələri ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub. Bu xüsusda 2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycanda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının sessiyasına (COP29) hazırlıq və görüləcək işlərlə bağlı qarşı tərəf məlumatlandırılıb.
Görüşdə post-münaqişə dövründə bölgədəki vəziyyət, Azərbaycan tərəfindən bölgədə davamlı sülhün bərqərar olunması istiqamətində atılan addımlar, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mina problemi, orada həyata keçirilən bərpa-quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı, həmçinin beynəlxalq, regional məsələlər və birgə maraq kəsb edən digər mövzular da müzakirə olunub.

No:146/24, Press release on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Montenegro
03 April 2024 12:33
On 2 April 2024, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Montenegro was held in the city of Podgorica.
The Azerbaijani delegation was led by the Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, while the Montenegrin delegation was headed by the State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs Milislav Raspopović.
During the consultations, discussions were conducted on the current state and development prospects of cooperation between the two countries in political, economic and humanitarian fields, as well as on strategic energy and transport projects implemented by our country.
Issues of cooperation within international organizations were also addressed. In this regard, the other side was informed about the preparations and planned activities related to the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be organized in Azerbaijan in November 2024.
During the meeting, detailed information was provided on the post-conflict situation in the region, the steps taken by Azerbaijan towards establishing lasting peace, the mine problem in the liberated territories, and the ongoing reconstruction and rehabilitation efforts in those areas.
The consultations also covered international and regional issues, as well as other topics of mutual interest.