No:138/26, Azərbaycan və Tacikistan Xarici İşlər Nazirlikləri arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
02 aprel 2026 18:00
2 aprel tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Tacikistan Respublikasıın Xarici İşlər Nazirliyi arasında növbəti konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Tacikistan nümayəndə heyətinə isə Baş konsulluq idarəsinin rəhbəri Baxodur Safarzoda rəhbərlik edib.
Görüşdə Tacikistanın ölkəmizdəki səfiri Ilxom Abduraxmon, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat (DOST) Agentliyinin rəsmiləri iştirak ediblər.
İki ölkə arasında ədliyyə, təhsil, əmək, sosial müdafiə və digər vacib sahələr üzrə əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.
Konsulluq məsləhətləşmələri çərçivəsində Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev Tacikistan Respublikasının nümayəndə heyətini qəbul edib.

No:138/26, Press release on consular consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Tajikistan
02 April 2026 18:00
On 2 April, the next consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan were held in the city of Baku.
During the consultations, the Azerbaijani delegation was led by the Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs, Emil Safarov, and the Tajik delegation was led by the Head of the Main Consular Department, Bahodur Safarzoda.
At the meeting, the Ambassador of Tajikistan to our country, Ilhom Abdurahmon, as well as officials of the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Science and Education, and the Sustainable and Operational Social Provision (DOST) Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population of the Republic of Azerbaijan participated.
During the consular consultations, an exchange of views was held on the current state and prospects for the development of cooperation between the two countries in the consular field.
Issues of cooperation between the two countries in the fields of justice, education, labour, social protection and other important areas were reviewed.
Within the framework of the consular consultations, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Fariz Rzayev, received the delegation of the Republic of Tajikistan.