No:127/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Çinin Azərbaycandakı səfiri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 mart 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Çin Xalq Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Quo Mini diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Tərəflər iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin uğurla inkişaf etdiyini məmnunluqla qeyd edərək, son zamanlar müxtəlif beynəlxalq platformalarda ali səviyyəli görüşlərin, yüksək səviyyəli siyasi təmasların, baş tutan qarşılıqlı səfər mübadilələrinin münasibətlərin daha da dərinləşməsinə təkan verdiyini diqqətə çatdırıblar.
Ölkələrimiz arasında qarşılıqlı etimad və hörmət əsasında davamlı surətdə inkişaf edən siyasi dialoqun ruhuna uyğun olaraq, iqtisadi-ticarət, mədəniyyət, elm və təhsil, turizm, yüksək texnologiyalar və bir sıra istiqamətlərdə əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Tərəflər həmçinin iki ölkənin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə göstərilən davamlı dəstəyə görə təşəkkür ediblər. Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işlərində Çin şirkətlərinin iştirakı üçün geniş potensial olduğu bildirilib.
Bu il ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) və gələcək mötəbər tədbirlərdə ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq üçün əlavə perspektivlər yarandığı qeyd olunub.
Səfir Quo Minə iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfəyə görə təşəkkür edilib, ona  gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulanıb.

No:127/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador of China to Azerbaijan
19 March 2024 17:27
On 19 March 2024, the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the People’s Republic of China to the Republic of Azerbaijan Guo Min on the occasion of the completion of his diplomatic mission.
The sides, expressing satisfaction with the successful development of bilateral and multilateral cooperation relations between the two countries, brought to attention that the high-level meetings held on various international platforms in recent times, high-level political contacts, and the exchange of mutual visits have given impetus to further deepening relations.
In line with the spirit of the political dialogue steadily developing between our countries on the basis of mutual trust and respect, the importance of expanding relations in the fields of economic-trade, culture, science and education, tourism, high technologies and a number of other directions was emphasized. The sides also expressed gratitude for the continuous support shown to the territorial integrity and sovereignty of the two countries. It was stated that there is broad potential for the participation of Chinese companies in the restoration and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation of Azerbaijan.
It was noted that additional prospects for cooperation between our countries have emerged within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be held in our country this year, as well as at future prestigious events.
Ambassador Guo Min was thanked for his contribution to the development of relations between the two countries, and he was wished success in his future activities.