No:126/26, Azərbaycan Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin (AİDA) dəstəyi ilə həyata keçirilmiş humanitar yardım layihələrinə dair mətbuat məlumatı
19 mart 2026 17:25
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının donor tərəfdaşı kimi humanitar dəstək fəaliyyətləri çərçivəsində Azərbaycan Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin (AIDA) dəstəyi ilə bu ilin Ramazan ayı ərzində müxtəlif ölkələrdə genişmiqyaslı tədbirlər, o cümlədən aşağıda sadalanan bir sıra humanitar aksiyalar, iftar süfrələri və yardım kampaniyaları həyata keçirilib.
Belə ki, Suriyanın paytaxtı Dəməşq ətrafında rayonlarda iftar süfrələri təşkil edilib və ərzaq paketləri paylanıb. Bununla yanaşı, Əfqanıstanda qaçqın düşərgələrində 150 ailəyə, İndoneziyanın paytaxtı Cakarta şəhərində ”İstiqlal” məscidində kimsəsiz uşaqlara ərzaq paketləri çatdırılıb. Bununla yanaşı, Pakistanda “Sunday” talassemiya mərkəzində, Efiopiyanın paytaxtı Əddis-Əbəbə şəhərində yerləşən “Xalid İbn Valid” məscidində, Qambiyada və Qvineya-Bisauda iftar məclisləri təşkil olunub.
Aidiyyəti ölkələrdəki diplomatik nümayəndəliklərimiz ilə sıx koordinasiya çərçivəsində həyata keçirilmiş sözügedən tədbirlər əsasən müsəlman ölkələrində və müsəlmanların çoxluq təşkil etdiyi cəmiyyətlərdə aztəminatlı əhali qruplarına dəstək məqsədi daşıyır.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı məkanını əhatə edən bu təşəbbüslər eyni zamanda, ölkəmizin yüksək mənəvi dəyərlərə, humanizm prinsiplərinə və əsrlər boyu formalaşmış multikulturalizm ənənələrinə sadiqliyini əks etdirir.

No:126/26, Press release on humanitarian aid projects implemented with the support of the Azerbaijan International Development Agency (AIDA)
19 March 2026 17:25
In accordance with the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, within the framework of humanitarian support activities of the Republic of Azerbaijan as a donor partner, large-scale events in various countries, including a number of humanitarian actions, iftar tables and aid campaigns listed below, were implemented during the month of Ramadan this year with the support of the Azerbaijan International Development Agency (AIDA).
Thus, iftar tables were organized and food packages were distributed in districts around the capital of Syria, Damascus. In addition, food packages were delivered to 150 families in refugee camps in Afghanistan and to orphaned children at the “Istiqlal” Mosque in the city of Jakarta, the capital of Indonesia. In addition, iftar gatherings were organized at the “Sunday” thalassemia center in Pakistan, at the “Khalid ibn Walid” Mosque located in the city of Addis Ababa, the capital of Ethiopia, as well as in Gambia and Guinea-Bissau.
The aforementioned events, implemented in close coordination with our diplomatic missions in the respective countries, are mainly aimed at supporting low-income population groups in Muslim countries and societies where Muslims constitute the majority.
These initiatives, covering the space of the Organization of Islamic Cooperation and the Non-Aligned Movement, also reflect our country’s commitment to high moral values, the principles of humanism, and the traditions of multiculturalism formed over centuries.