No:119/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Niderland Krallığının xarici işlər naziri Kasper Veldkamp ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
19 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Niderland Krallığının xarici işlər naziri Kasper Veldkamp arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan-Niderland münasibətlərinin müxtəlif aspektləri, habelə postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfi bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə ətraflı məlumatlandırıb. Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh sazişinin mətni üzrə danışıqların yekunlaşmasına baxmayaraq, Ermənistanın konstitusiyasında ölkəmizə qarşı ərazi iddialarının mövcudluğunun, habelə Minsk Qrupunun və ATƏT-in digər aidiyyəti strukturları ilə bağlı Ermənistan tərəfinin sərgilədiyi mövqenin maneə təşkil etdiyi, Sazişin imzalanması üçün bu maneələrin aradan qaldırılmasının vacib olduğu vurğulanıb.
Nazir bununla yanaşı, Azərbaycana qarşı genişmiqyaslı cinayətlər törədilməsində ittiham olunan separatçı liderlərin və erməni əsilli şəxslərin məhkəmə prosesi barədə məlumat verərək, antiterror tədbirlərindən sonra Azərbaycanın humanistlik nümayiş etdirərək 10 mindən artıq qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin nümayəndələrinin ölkəni tərk etməsinə icazə verildiyini bildirib. Həbs edilən şəxslərin isə insanlıq əleyhinə cinayətlərdə ittiham olunduğu qeyd olunub və guya bu həbslərin əsassız olduğu barədə Azərbaycan əleyhinə aparılan qarayaxma kampaniyasının heç bir əsasının olmadığı vurğulanıb. Bu xüsusda, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının Əsassız Həbslər üzrə İşçi Qrupunun sözügedən məsələ ilə bağlı Ermənistan tərəfinin iddialarının rədd olunduğu 13 mart 2025-ci il tarixində dərc olunmuş rəyi barədə məlumat təqdim edilib.

No:119/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands, Caspar Veldkamp
19 March 2025 19:23
On 19 March 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands, Caspar Veldkamp.
During the phone call, various aspects of Azerbaijan–Netherlands relations, as well as the current situation and realities in the region in the post-conflict period were discussed.
The importance of mutual visits between the two countries, contacts within the framework of various international events, and the mechanism of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs for the purpose of discussing the current state and prospects of bilateral relations was noted.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side in detail about the current situation and realities in the region, as well as the Azerbaijan–Armenia normalization process. Despite the conclusion of negotiations on the text of the peace agreement between Azerbaijan and Armenia, it was emphasized that the existence of territorial claims against Azerbaijan in the Constitution of Armenia, as well as the position demonstrated by the Armenian side regarding the Minsk Group and other relevant structures of the OSCE, constitute obstacles, and that the elimination of these obstacles is essential for the signing of the Agreement.
At the same time, the Minister provided information on the judicial process of separatist leaders and individuals of Armenian origin accused of committing large-scale crimes against Azerbaijan, stating that following the anti-terror measures, Azerbaijan demonstrated humanitarianism by allowing more than 10,000 representatives of illegal Armenian armed formations to leave the country. It was noted that the detained persons are accused of crimes against humanity, and it was emphasized that the smear campaign conducted against Azerbaijan regarding the alleged groundlessness of these detentions has no basis. In this regard, information was provided on the opinion published on 13 March 2025 by the Working Group on Arbitrary Detention of the United Nations Human Rights Council, which rejected the claims of the Armenian side on this issue.