No:119/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Gürcüstanın xarici işlər naziri İliya Darçiaşvili ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə xarici işlər nazirlərinin 9-cu üçtərəfli görüşündə iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Gürcüstanın xarici işlər naziri İliya Darçiaşvili ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Gürcüstan arasında mövcud ikitərəfli, habelə çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyindən irəli gələn məsələlər, həmçinin postmünaqişə dövründə regional vəziyyət müzakirə olunub.
Tərəflər Azərbaycan və Gürcüstan arasında dostluq və mehriban qonşuluq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsinin regional əməkdaşlığa öz töhfəsini verəcəyini əminliklə vurğulayaraq, bu istiqamətdə yülsək səviyyəli təmasların və siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Xüsusilə iqtisadi sahədə əməkdaşlıq üçün mövcud potensialdan istifadənin, birgə layihələrin uğurla həyata keçirilməsinin zəruriliyi diqqətə çatdırılıb, bu xüsusda Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin vacib rolundan bəhs edilib.
Postmünaqişə dövründə mövcud regional vəziyyət, ölkəmizin bərpa, quruculuq, habelə sülh təşəbbüsləri barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandıran nazir Ceyhun Bayramov, keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həll olunması ilə regional əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün münbit şəraitin yarandığını diqqətə çatdırıb.
Bununla belə, sülh prosesinin qarşısında duran çağırışlar, xüsusilə bir sıra ölkələrin öz dar siyasi gündəliklərini regiona proyeksiya etməsinin sülh prosesinə mənfi təsir etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Nazir İliya Darçiaşvili Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə xarici işlər nazirlərinin 9-cu üçtərəfli görüşünün uğurlu təşkilinə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkür edib, Gürcüstanın bu format çərçivəsində regional əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.

No:119/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Georgia Ilia Darchiashvili
15 March 2024 16:05
On 15 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of Georgia Ilia Darchiashvili, who is on a visit to our country to participate in the 9th trilateral meeting of the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan-Georgia-Türkiye.
During the meeting, issues arising from the existing bilateral, as well as multilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Georgia, as well as the regional situation in the post-conflict period were discussed.
The sides, confidently emphasizing that the further development of friendly and good-neighborly relations between Azerbaijan and Georgia will contribute to regional cooperation, noted the importance of high-level contacts and the political consultations mechanism in this direction.
In particular, the necessity of utilizing the existing potential for cooperation in the economic field and successfully implementing joint projects was brought to attention, and in this regard, the important role of the Joint Intergovernmental Commission between Azerbaijan and Georgia was noted.
Minister Jeyhun Bayramov, providing detailed information to the counterpart on the current regional situation in the post-conflict period, our country’s restoration, reconstruction, as well as peace initiatives, brought to attention that favorable conditions have emerged for strengthening regional cooperation following the resolution of the former Armenia-Azerbaijan conflict.
At the same time, the challenges facing the peace process, in particular the negative impact of some countries projecting their narrow political agendas onto the region, were brought to attention.
Minister Ilia Darchiashvili expressed his gratitude to the Azerbaijani side for the successful organization of the 9th trilateral meeting of the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan-Georgia-Türkiye and brought to attention that Georgia is interested in further developing regional cooperation within the framework of this format.