No:091/25, Azərbaycanla Venesuela arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
6 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Venesuela Bolivar Respublikasının Xarici İşlər üzrə Xalq Hakimiyyəti Nazirliyi arasında video-konfrans formatında ilk konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Venesuela nümayəndə heyətinə isə Venesuela Bolivar Respublikasının Xarici İşlər üzrə Xalq Hakimiyyəti Nazirliyinin Konsulluq əlaqələri ofisinin baş direktoru Maria Rafaela Suarez Hernandez rəhbərlik edib.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Venesuela Bolivar Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ruslan Rzayev, Venesuela Bolivar Respublikasının Azərbaycan Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kristofer Martinez iştirak ediblər.
Məsləhətləşmələr zamanı Azərbaycan Respublikası və Venesuela Bolivar Respublikası arasında konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, bu sahədə ikitərəfli müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib.
Eyni zamanda, məsləhətləşmələr çərçivəsində rəqəmsal konsulluq xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində qabaqcıl təcrübə mübadiləsinin aparılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Bundan əlavə, ölkələrimiz arasında miqrasiya, əmək, sosial müdafiə və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.

No:091/25, Press release on consular consultations between Azerbaijan and Venezuela
On 6 March 2025, the first consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of People’s Power for Foreign Affairs of the Bolivarian Republic of Venezuela were held in a video-conference format.
The consultations were led by the Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, Emil Safarov, and by the Director General of the Office of Consular Relations of the Ministry of People’s Power for Foreign Affairs of Venezuela, Maria Rafaela Suarez Hernandez.
The meeting was attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Venezuela, Ruslan Rzayev, and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Venezuela to Azerbaijan, Christopher Martinez.
During the consultations, the current state and prospects of cooperation in the consular field between the Republic of Azerbaijan and the Bolivarian Republic of Venezuela were discussed, as well as opportunities to expand the bilateral legal and contractual framework in this area.
At the same time, the importance of exchanging best practices in the provision of digital consular services was emphasized.
In addition, issues of cooperation between our countries in migration, labor, social protection and other areas were considered.