No:079/26, Nazir Ceyhun Bayramovun İsrail Dövlətinin xarici işlər naziri Gideon Sa’ar ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
05 mart 2026 19:30
5 mart 2026-cı il tarixində İsrail Dövlətinin xarici işlər naziri Gideon Sa’ar Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Telefon danışığı zamanı regionda artan təhlükəsizlik riskləri, xüsusilə hərbi gərginlik və bunun regional sabitliyə təsirləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov 5 mart 2026-cı il tarixində İran İslam Respublikası tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisinə qarşı dron hücumları barədə həmkarına məlumat verib. Bu addımın ölkəmizin suverenliyinə və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olduğu diqqətə çatdırılıb.
İsrail tərəfi bu hücumu pisləyib, onun qəbuledilməz olduğunu qeyd edib və ölkəmizlə həmrəy olduğunu bildirib.

No:079/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the State of Israel Gideon Sa’ar
05 March 2026 19:30
On March 5, 2026, the Minister of Foreign Affairs of the State of Israel, Gideon Sa’ar, held a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
During the phone call, the parties exchanged views on the increasing security risks in the region, particularly the military tensions and their impact on regional stability.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about the drone attacks carried out on March 5, 2026, by the Islamic Republic of Iran against the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic of the Republic of Azerbaijan. He emphasized that this action violates our country’s sovereignty and the norms and principles of international law.
The Israeli side condemned the attack, described it as unacceptable, and expressed solidarity with Azerbaijan.