No:075/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Almaniya Federativ Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Tomas Bager ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 fevral 2024 16:18
29 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Almaniyaya işgüzar səfəri çərçivəsində Almaniya Federativ Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Tomas Bager ilə görüşüb.
Görüş zamanı ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri, eləcə də Berlində Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri arasında aparılmış sonuncu danışıqlar barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər Azərbaycanla Almaniya arasında münasibətlərin əhəmiyyətini vurğulayıb, münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıblar. Bununla yanaşı, Avropa Şurası Parlament Assambleyası, Avropa İttifaqı və digər platformalar çərçivəsində ölkəmizə qarşı aparılan qarayaxma kampaniyasının qəbuledilməz olduğu Azərbaycan tərəfindən bildirilib.
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının - COP29-un ölkəmizdə keçirilməsinin, eləcə də Almaniya İqtisadiyyatının Şərq Komitəsinin sədrinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfərinin geniş əməkdaşlıq imkanları yaratdığı qeyd olunub.
Qarşı tərəf Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesinin perspektivləri, aparılmış sonuncu danışıqlar barədə məlumatlandırılıb, ölkəmizin sülh sazişi layihəsi üzrə baxışları, Ermənistanla münasibətlərin və sülhün təsis edilməsi üçün vacib əhəmiyyət kəsb edən məqamlar diqqətə çatdırılıb.
Prosesin irəlilədilməsi istiqamətində görüşlərin təşkilində dəstəyə görə Almaniya tərəfinə təşəkkür ifadə olunub.

No:075/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and State Secretary of the Federal Foreign Office of the Federal Republic of Germany Thomas Bagger
29 February 2024 16:18
On 29 February 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the State Secretary of the Federal Foreign Office of the Federal Republic of Germany, Thomas Bagger, within the framework of his working visit to Germany.
During the meeting, issues of bilateral cooperation were discussed, as well as an exchange of views took place regarding the most recent negotiations held in Berlin between the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan and Armenia.
The sides emphasized the importance of relations between Azerbaijan and Germany and noted their interest in further developing these relations. At the same time, it has been stated by Azerbaijan that the smear campaign conducted against Azerbaijan within the frameworks of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the European Union, and other platforms is unacceptable.
It was noted that the hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) in Azerbaijan, as well as the visit to Azerbaijan of a delegation led by the Chair of the Eastern Committee of the German Economy, creates broad opportunities for cooperation.
The other side was informed about the prospects of the peace process between Azerbaijan and Armenia, as well as the most recent negotiations held; Azerbaijan’s views on the draft peace agreement and the points of key importance for the establishment of relations and peace with Armenia were conveyed.
Gratitude was expressed to the German side for its support in organizing meetings aimed at advancing the process.