No:065/25, Azərbaycan Respublikasının Suriyadakı Səfirliyinin fəaliyyətinin bərpasına dair mətbuat məlumatı
Azərbaycan Respublikası 13 illik fasilədən sonra Suriyanın paytaxtı Dəməşqdəki Səfirliyinin fəaliyyətini bərpa edib.
Bu məqsədlə Səfirliyin müvəqqəti işlər vəkili artıq Dəməşq şəhərinə ezam edilib və fəaliyyətə başlayıb.
Azərbaycan Respublikası beynəlxalq hüququn prinsiplərinə əsaslanaraq, Suriyada davamlı sülhün və sabitliyin bərqərar olmasını dəstəkləyir.
Azərbaycan və Suriya arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyması və siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün yeni imkanların yarandığı bu vacib dövrdə Səfirliyimiz Suriyanın keçid dövrü hökuməti ilə yaxından əməkdaşlıq edərək ikitərəfli əlaqələrimizin inkişafına dəstək verəcəkdir.

No:065/25, Press release on the resumption of the activities of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Syria
17 February 2025 17:33
The Republic of Azerbaijan has resumed the activities of its Embassy in Damascus, the capital of Syria, after a 13-year hiatus.
For this purpose, the Chargé d’Affaires of the Embassy has already been assigned to the city of Damascus and has commenced his duties.
The Republic of Azerbaijan, based on the principles of international law, supports the establishment of lasting peace and stability in Syria.
At this important stage, when new opportunities have emerged for the advancement of Azerbaijan-Syria relations of friendship and cooperation to a qualitatively new level and for the development of partnership in political, economic, cultural and other fields, our Embassy will closely cooperate with the transitional government of Syria and support the development of our bilateral relations.