No:063/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan baş nazirinin Münxendə erməni icması ilə görüşdə səsləndirdiyi fikirlərə dair yerli medianın sualına cavabı
Sual: 18 fevral tarixində Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Münxendə erməni icması ilə görüşdə bildirib ki, “Ermənistanın “Qarabağın” öz müqəddəratını təyinetmə hüququnun reallaşması ilə müstəqil olması istiqamətində səyinə beynəlxalq ictimaiyyət dəstək göstərmədiyi üçün bu münaqişəni yalnız Azərbaycana qarşı deyil, beynəlxalq ictimaiyyətə qarşı aparırdıq. Ancaq bu ağılsızlıq idi”. Bununla yanaşı, baş nazir Azərbaycanın üçtərəfli bəyanatın ilk 8 bəndini pozduğunu qeyd edib. Bu fikirlərə dair şərhiniz nədir?
Cavab: Almaniya Kanslerinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan və Ermənistan liderləri arasında görüşün konstruktiv və faydalı mühitdə keçməsinə, Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması, sərhədlərin delimitasiyası və sülh müqaviləsi istiqamətində çağırışlara baxmayaraq, Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın beynəlxalq ictimaiyyəti yanlış məcraya yönləndirən iddiaları təəssüf doğurur.
Baş nazirin “Qarabağın öz müqəddəratını təyinetmə hüququnun beynəlxalq ictimaiyyət arasında dəstəklənməməsi” fikrinə gəldikdə, göründüyü kimi, baş nazir Azərbaycanın ərazilərinə qarşı iddialarının əsassız olduğunu deyil, yalnız beynəxalq ictimaiyyət tərəfindən dəstəklənmədiyi üçün davam etdirilməsinin ağılsız hərəkət olduğunu bildirir. Bu isə, bir daha Ermənistan tərəfinin iddiasının hələ də davam etdiyini dolayısı yolla sübut edir. Bu baxımdan, Ermənistan Konstitusiyasında və qanunvericilik aktlarında ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimizə qarşı iddiaların aradan qaldırılması zəruridir.
Ermənistan Baş nazirinin fikirləri həm də göstərir ki, Ermənistanı beynəlxalq hüquqa zidd mövqedən çəkindirmək üçün beynəlxalq birliyin təzyiqi vacib əhəmiyyət kəsb edir.
Ermənistan tərəfinin guya Azərbaycanın üçtərəfli bəyanatı pozduğu iddiasına gəldikdə bunun heç bir əsasının olmadığı, məhz Ermənistanın öhdəliklərinə zidd olaraq silahlı qüvvələrini Azərbaycan ərazisindən çıxarmadığı, kommunikasiya xəttlərinin açılması öhdəliyini yerinə yetirmədiyi hər kəsə yaxşı məlumdur.
Ermənistan tərəfi anlamalıdır ki, bölgədə sülh və sabitliyin təminatının yolu ərazi bütövlüyünün və suverenliyin təsdiq olunması və hörmət edilməsi əsasında qonşu ölkələrlə münasibətlərin qurulmasından və sülhün bərqərar olunması üçün Azərbaycanla birbaşa konstruktiv danışıqlardan keçir.

No:063/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs to the local media inquiry regarding views expressed by Prime Minister of Armenia during the meeting with Armenian community in Munich
Question: On February 18, at a meeting with the Armenian community in Munich, Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia stated, "Since the international community didn’t support Armenia's efforts towards independence of “Garabagh” and the realization of its right to self-determination, we had a conflict not only with Azerbaijan, but also with the international community. However, it was unreasonable.” Prime Minister also pointed out that Azerbaijan had violated the first 8 provisions of the Trilateral Statement. How would you comment on these points?
Answer: Notwithstanding the fact that the meeting between the leaders of Azerbaijan and Armenia held at the initiative of the Chancellor of Germany took place in a constructive and productive atmosphere, as well as the calls for the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, delimitation of borders and a peace treaty, allegations made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia misleading the international community are regrettable.
Regarding the Prime Minister's statement that "the international community did not support Garabagh's right to self-determination," it seems that the Prime Minister considers it illogical to continue these claims—not as they are unfounded, but rather because the international community does not support them. Furthermore, this implicitly demonstrates that Armenia's claims are still continuing. In this context, it is necessary to eliminate claims in the Constitution and legislative acts of Armenia against our sovereignty and territorial integrity.
Armenian Prime Minister’s views further demonstrate the importance of international pressure to discourage Armenia from pursuing a stance against international law.
Regarding the claims that Azerbaijan allegedly violated the Trilateral Statement, it is well-known that allegations of Armenia do not have any grounds, contrary to Armenia's obligations, this country did not withdraw its armed forces from the territories of Azerbaijan and did not fulfill its obligations to open communications.
Armenia must realize that the only way to ensure stability and peace in the region is to build positive relations with neighboring countries based on recognition and adherence to sovereignty and territorial integrity, as well as to engage in constructive dialogue directly with Azerbaijan to establish peace.